REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Zamykają kolejny oddział w szpitalu!

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: jb

105 miejsc dla zakażonych koronawirusem w 105. Szpitalu Wojskowym to nadal za mało.

W czwartek, 25 listopada, na wszystkich oddziałach covidowych w Żaganiu i Żarach leżało 102 pacjentów. Pięciu z nich wymagało podłączenia do respiratora. 70 procent z osób na oddziałach, to pacjenci niezaszczepieni.

Obecnie szpital w Żaganiu może przyjąć 51 zakażonych pacjentów. Hospitalizowani są na piętrach dawnej ginekologii oraz oddziału pulmonologii. Teraz w 105 Szpitalu ormalnie pracuje tylko oddział laryngologiczny z pododdziałem okulistycznym. 53 łóżka dla zakażonych są także w Żarach. Z ośmiu oddziałów zamknięte zostały dwa – oddziały ortopedyczny oraz interna. Jeszcze jedno łóżko dla zakażonej osoby jest na SOR-ze.

Chorych przybywa każdego dnia. W czwartek, 25.11., zwiększono liczbę łóżek covidowych w województwie do 604, czyli o 30 kolejnych w gorzowskim szpitalu.

Nie oznacza to, że więcej oddziałów w szpitalach zamykanych nie będzie.

– Cały czas monitorujemy liczbę dostępnych miejsc dla zakażonych pacjentów. Gdy wojewoda wskaże, że takie potrzebne są w powiecie żarskim i żagańskim władze szpitala będą wskazywać, na których oddziałach zostaną utworzone – mówi Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody.

– Zawsze jesteśmy przygotowani do ewentualnej reorganizacji w zakresie wydzielenia kolejnych łóżek szpitalnych, w tym m.in. do ewentualnego przeniesienia pacjentów, jeśli wymagaliby kontynuacji leczenia – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala. Zatrzega jednak, że żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte.

Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że przygotowania do zamknięcia kolejnego oddziału już trwają. Jako następny do przyjmowania pacjentów tylko covidowych miał zostać wyznaczony oddział psychiatryczny w Żarach. Pracę jako covidowy miałby rozpocząć od 1 grudnia. Szpital ma kilka dni na wypisanie niezakażonych pacjentów oraz m.in. dostarczenie butli z tlenem, z którego często korzystają pacjenci z koronawirusem.

Najprawdopodobniej oddział nie byłby dostępny dla wszystkich zakażonych, ale dla tych zakażonych, którzy wymagają jednocześnie leczenia psychiatrycznego.

Napisz komentarz »