REKLAMA

Samorząd

Zgarnie 9 tysięcy więcej

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: bj

Zarabiał 10 tys. zł, teraz będzie dostawał ponad 19 tys. zł. Taką solidną podwyżkę dostał Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. Dostanie też 27 tys. zł wyrównania.

Gminni radni kasy wójtowi nie pożałowali (na sesji 25.11). Zdecydowali, że wynagrodzenie zasadnicze Leszka Mrożka wzrośnie z 4 tys. 700 zł do 10 tys. 250 zł. Dodatek funkcyjny zamiast dotychczasowego 1 tys. 900 zł wyniesie 3 tys. 150, za wieloletnią pracę (20 proc. wynagrodzenia) wzrośnie z 940 zł do 2 tys. 50 zł, a specjalny – z 2 tys. 640 zł do 4 tys. 20 zł. Łącznie daje to 19 tys. 470 zł.

Do tej pory wójt co miesiąc zarabiał 10 tys. 180 zł. Teraz będzie miał 19 tys. 470 zł.

Radni o pensji wójta radni rozmawiali z Barbarą Karpowicz, skarbniczką.

– Podwyżka dla wójta jest obowiązkowa. Wynika to z przepisów ustawy. Zaproponowane kwoty są maksymalne – mówiła skarbniczka. Zgodnie z nowymi przepisami powinien zarabiać nie mniej niż 16 tys. zł.

– Moglibyśmy dać 80 proc. maksymalnej kwoty – argumentował Kazimierz Ostrowski, radny ze Złotnika.

– Gdy wójt obejmował swoją funkcję po wyborach w 2018 r., obowiązywały stawki z 2005 r. Dostawał 5 tys. 300 zł. Z przekonaniem, że jeżeli się wykaże, to dostanie podwyżkę. Wykazał się. Wójt nie ma też zastępcy, który rocznie kosztowałby 170 tys. zł. Do tego finanse gminy są stabilne. W listopadzie uregulowaliśmy ostatnie zobowiązania z tytułu kredytu – wyliczała B. Karpowicz.

– Ale nikt nie uwierzy, że wójt koło 4 tys. zł brał na rękę. Przecież do tego są jeszcze różne dodatki – upierał się K. Ostrowski.

– Oczywiście, wójt je dostaje, tak jak każdy pracownik samorządowy – argumentowała B. Karpowicz.

Radni nie, a wójt dostał

Radni rozmawiali także o sprawie wyrównania nowej pensji dla wójta począwszy od sierpnia, bo na to zezwalają przepisy ustawy.

– Teraz dzięki wyrównaniu dostanie ok. 27 tys. zł – tłumaczyła B. Karpowicz.

Radni nie byli jednomyślni. Za podwyżką i wyrównaniem zagłosowało 13 radnych (nieobecna była Katarzyna Bagińska z Drożkowa). K. Ostrowski się wstrzymał.

– Wiem, że podwyżkę musieliśmy dać. Nie chodzi o to, że źle oceniam pracę wójta. Ale mieszkańcy w tej samej chwili zostaną naprawdę mocno dociążeni wyższymi opłatami i podatkami. Do tego, jeśli chodzi o diety radnych, nie było wyrównania – uzasadniał swoją decyzję K. Ostrowski.

Wójt wyrównanie pensji za trzy miesiące dostanie.

Po głosowaniu głos zabrałL. Mrożek.

– To jest moje jedyne źródło dochodu. Choć mógłbym w sensie czasowym i sił fizycznych dorabiać, np. w ramach umowy-zlecenia, to zabrania mi tego prawo – tłumaczył.

– Dziękuję wszystkim tym, którzy dali się przekonać co do mojego zaangażowania i zagłosowali za podwyżką. Możecie być pewni, że ono wciąż będzie na najwyższym poziomie – mówił do radnych L. Mrożek.

Napisz komentarz »