REKLAMA

Samorząd

Wezmą sobie więcej

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: bj

Do świąt daleko, ale prezenty już są. Ponad 2 razy więcej diety wezmą radni gminy Żary. Dostawali 750 zł, teraz wezmą 1 tys. 550 zł.

Podwyżkę dla siebie przegłosowali podczas wczorajszej (25.11) sesji Rady Gminy Żary.

Wcześniej konsultował to z każdym radnym Leszek Kasprów, przewodniczący.

– W ogóle uważam, że nie powinniśmy tego przyjmować. Przecież dla ludzi szykujemy podwyżki, tylko w drugą stronę. Oni będą musieli więcej zapłacić za podatki czy śmieci-mówił Kazimierz Ostrowski, radny ze Złotnika.

Krzysztof Majewski, który na co dzień jest policjantem, wykazała się  marketingowym zacięciem.

– Mamy za sobą 3 lata kadencji. Czyli w zasadzie jesteśmy radą ustępującą. Jeżeli nie podniesiemy, albo podniesiemy np. tylko o 100 zł, spowodujemy, że funkcja radnego nie będzie atrakcyjna. A to sprawia, że nie będą się o nią starać ludzie, którzy mogliby dla gminy i jej mieszkańców naprawdę dużo zrobić. Większa dieta to większa konkurencyjność i jakość -tłumaczył.

Zainwestować zamiast przejeść

-To jest dodatkowy wydatek w wysokości 150 tys. zł dla budżetu. Za takie pieniądze to jakąś inwestycję moglibyśmy zrobić – wspierał go Jan Gajda, radny i sołtys Olbrachtowa.

– Nikt z nas nie przychodził po jakieś zasoby pieniężne. Szliśmy do wyborów znając te stawki, które obowiązują. Działamy dla mieszkańców. I uważam, że dobrze. Jesteśmy gminą, która w tej chwili nie ma ani złotówki zadłużenia-odpowiadał L. Kasprów.

W gminie Żary dieta radnych jest wyrażona w stałych kwotach, nie procentach. Dlatego wzrost kwoty bazowej nie ma wpływu na ich wysokość. Obecnie dieta radnych to 750 zł miesięcznie, dla przewodniczących komisji i wiceprzewodniczących Rady Gminy – 1 tys. zł. Przewodniczący ma 1 tys. 300 zł.

Teraz niemal maksymalną kwotę osiągnie dieta przewodniczącego, bo wynosić ma 2 tys. 100 zł. Wiceprzewodniczący rady i przewodniczący komisji wezmą 1 tys. 800 zł. Szeregowy radny zainkasuje co miesiąc 1 tys. 550 zł.

Za uchwałą w sprawie diet głosowało 12 radnych, przeciw był J. Gajda i K. Ostrowski, nieobecna na sesji była Katarzyna Bagińska.

Napisz komentarz »