REKLAMA

Samorząd

Połasili się na kasę

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Radni gminy wiejskiej Żagań dostali podwyżki. Podnieśli też pensję wójtowi Leszkowi Ochrymczukowi. Teraz zarobi 15 tys. 330 zł.

Radni dostali podwyżkę z automatu, według procentowego wskaźnika, zapisanego w uchwale.

Na poniedziałkowej sesji (22.11.) radni z koalicji wójta: Wioleta Kozak, Bartłomiej Broniszewski, Marian Hrycak i Paweł Lipski złożyli projekt uchwały, blokujący podwyżkę. Chcieli zmienić zasady naliczania diet z procentowego na kwotowy i zostawić ich stawki na dotychczasowym poziomie. Ale radni z opozycji: Jan Daniszewski, Agnieszka Dziewiatnik, Monika Rozpędowska, Elżbieta Kłoniecka, Mariusz Wołoszyn, Adam Górniak, Wiesław Grela, Zdzisław Remiń, Jolanta Czarnogrodzka, Piotr Cisowski zdjęli uchwałę z porządku obrad, na wniosek radnego Jana Daniszewskiego. Nikt z nich nie argumentował swojej decyzji. Chciała ją skomentować W. Kozak, ale przewodnicząca E. Kłoniecka nie dopuściła jej do głosu, szybko przechodząc do głosowania nad usunięciem projektu uchwały z porządku sesji.

– To, co wyprawia pani przewodnicząca, to skandal. Zamyka radnym usta, unika niewygodnych pytań – skwitowała po sesji radna W. Kozak. – Radni z opozycji tak skrupulatnie rozliczają wójta z każdej złotówki, rzekomo dbając o budżet gminy. A tu proszę, połasili się na wyższe diety. Jaka to oszczędność dla budżetu? Z moich wyliczeń wynika, że na wyższe diety pójdzie około 80 tys. zł rocznie.

Do tej pory dieta przewodniczącej Rady Gminy wynosiła 1 tys. 288 zł, wiceprzewodniczącego – 872 zł, przewodniczącego komisji – 805 zł, członkó komisji – 752 zł. Po podwyżce przewodnicząca E. Kłoniecka zyska 773 zł (dostanie 2 tys. 061 zł), jej zastępca Zdzisław Remiń – 590 zł (dostanie 1 tys. 395 zł), przewodniczący komisji – po 483 zł (dostaną 1 tys. 288 zł), członkowie komisji – po 450 zł (dostaną 1 tys. 202 zł).

Wójt zarobi 15 tys.

Zgodnie z rządową ustawą, radni podnieśli też pensję wójtowi. W imieniu radnych z opozycji, M. Wołoszyn zaproponował najniższą z możliwych podwyżek. Dotychczas wójt Leszek Ochrymczuk zarabiał  9 tys. 898 zł, a po zmianie jego wynagrodzenie wynosi 15 tys. 330 zł. Radni i wójt dostaną wyrównania od sierpnia.

Napisz komentarz »