REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Będą wiercić w Grabiku

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: bj

Szukają w naszym regionie miedzi i srebra. Są przekonani, że pod ziemią kryją się ogromne złoża. Z odwiertami wrócą wkrótce do Grabika.

Na początku grudnia rozpoczną się prace, do których w Grabiku (gm. Żary) przymierza się firma Amarante Investments. Będą to kolejne odwierty w poszukiwaniu złóż.

– Będą wiercić na polu w Grabiku, w rejonie tartaku, przy drodze w kierunku do Górki. Będą tam do końca marca – mówi Leszek Mrożek, wójt gminy.

– Zamierzamy wykonać kilka otworów, których celem będzie podniesienie kategorii rozpoznania złoża. Pierwszy z otworów będzie w Grabiku. Zaczniemy od prac przygotowawczych związanych z budową placu oraz umocnieniem dróg dojazdowych. Potem przystąpimy do prac wiertniczych – potwierdza  Magdalena Czober z firmy Amarante Investments.

Przypomnijmy. Firma wykonała już 28 odwiertów, głównie na terenie gminy Żary – w rejonie Olbrachtowa (do głębokości 920 m), Grabika (do 850 m), Olszyńca (485 m), Włostowa (530 m), Drożkowa (955 m), Górki (1 tys. 60 m), Sieniawy Żarskiej (865 m-945 m) oraz w samych Żarach w rejonie ul. Szpitalnej i Serbskiej  (829 m). Dodatkowo były prowadzone badania geofizyczne, hydrogeologiczne, terenowe prace geologiczne i badania laboratoryjne.

Złoża bardzo bogate

Kompania Górnicza Amarante, należąca do amerykańskiej Grupy Electrum, zapewnia, że warto było poświęcić czas na rozpoznanie złóż w naszym regionie. Wiadomo, że zasoby wynoszą niemal 1 mln 300 tys. ton miedzi i 5 tys. 800 ton srebra. Powierzchnia obszaru, gdzie występują złoża, to niemal 2,5 tys. hektarów.

– Ostatecznie zasoby złoża Żary będą o wiele większe. Granice nie zostały jeszcze wyznaczone, co oznacza, że przeprowadzenie dodatkowych prac poszukiwawczych oraz wierceń może spowodować odkrycie znacznie większych zasobów – zaznacza M. Czober. 

Napisz komentarz »