REKLAMA

Samorząd

Żary bliżej portfela

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: nk

Łukasz Rubczyński, żarski radny, strażak i trener koszykówki w BC Swiss Krono, wybudował dom w Lipinkach Łużyckich za 700 tys. zł, ale twierdzi, że w nim nie mieszka. Gdyby przyznał się do mieszkania poza Żarami, to mógłby stracić mandat i dietę radnego.

Łukasz Rubczyński zadeklarował w oświadczeniu majątkowym, że ma dom wart 700 tys. zł. Radny przyznaje, że dom jest poza Żarami, w Lipinkach Łużyckich. Sąsiedzi z wioski znają już  Ł. Rubczyńskiego i bez problemu wskazują drogę do jego domu. Radny jednak nie przyznaje się do mieszkania w nim.

– Mieszkam w Żarach, tutaj uczą się moje dzieci, tutaj pracuję i płacę podatki – przekonuje radny miasta Żary.

Opłacalne „nie mieszkanie”

Ł. Rubczyński jako radny miasta Żary otrzymuje co miesiąc 2 tys. 400 zł diety. Do końca kadencji pozostało jeszcze 2 lata. Tym samym radny przytuli jeszcze ponad 50 tys. zł diety

– Jeżeli mieszka w Lipinkach Łużyckich, to powinien zachować się honorowo i zrzec się mandatu radnego w Żarach – uważa Edyta Gajda, radna z TiM.

Do gminy lub powiatu

Zgodnie z przepisami, radny miejski może sprawować funkcję i pobierać dietę pod warunkiem, że mieszka na terenie miasta. Nie liczy się fakt zameldowania, ale faktycznego zamieszkiwania. To oznacza, że radny, który wyprowadza się z miasta, powinien stracić mandat.

Kariera przed nim

Ł. Rubczyński jako mieszkaniec Lipinek Łużyckich będzie mógł w następnych wyborach wystartować do Rady Gminy. Szlak już przetarła Barbara Litewka, która po wyprowadzeniu się z Żar do Miłowic, w kolejnych wyborach kandydowała do Rady Gminy Żary i została radną gminną.

No chyba że Ł. Rubczyński zdecyduje się zostać burmistrzem Żar. Takie obostrzenia nie dotyczą bowiem burmistrzów, którzy – jak np. Danuta Madej, burmistrz Żar (mieszka w Olbrachtowie) – mogą mieszkać gdzie indziej.

Napisz komentarz »