REKLAMA

Samorząd

Polityka weszła do żłobka

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

O wysokość opłaty w nowo powstałym żłobku w Bożnowie spierali się radni gminy wiejskiej Żagań. Ostatecznie opozycja postawili na swoim i przeszła droższa stawka. – Przestańcie wreszcie dbać o interes miasta, a zadbajcie o interes gminy! – apelowała radna Wioleta Kozak.

Wybudowany za ok. 2 mln zł żłobek zostanie otwarty w styczniu. Rusza rekrutacja. Docelowo przyjmie 30 dzieci. Propozycja wójta Leszka Ochrymczuka to 450 zł miesięcznie za pobyt w żłobku. Na poniedziałkowej sesji Rady Gminy (22.11.) radni z jego opozycji uznali, że to za mało. W ich imieniu radna Agnieszka Dziewiatnik zaproponowała stawkę 541,80 zł, czyli – jak to wyliczyła – 18 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie będzie obowiązywać od nowego roku.

– Zabezpieczyłoby to nas, jako gminę. Będzie przecież wzrost minimalnej pensji, a koszty utrzymania żłobka wiążą się ze wzrostem wynagrodzeń pracowników – podkreśliła. – Proponując tę stawkę, brałam pod uwagę kwotę, jaka będzie obowiązywać w żłobku w Żaganiu. Przypomnę, że rodzice od stycznia dostaną od państwa dofinansowanie do pobytu dzieci w żłobkach, w kwocie 300 zł. Tak naprawdę, dodając do tej kwoty 500 plus, to razem będzie 800 zł na dziecko miesięcznie. I tak zostanie im w portfelu.

Zniechęcacie, zamiast zachęcać!

Sekretarz Danuta Michalak przekonywała radnych z opozycji, że 300 zł od państwa na razie jest tylko w fazie projektu i na pewno nie zostanie uruchomione od stycznia.

– A my tę działalność zaczynamy. Spróbujmy z tą kwotą 450 zł. Zobaczymy przez dwa, trzy miesiące, jak ten żłobek nam się rozwinie – apelowała. – Stawkę można zmienić w każdym momencie.

Wtórowała jej rada Wioleta Kozak.

– Rozumiem, że proponując stawkę 541,80 zł, pani Dziewiatnik nadal jest negatywnie nastawiona do żłobka. Bo taki jest wydźwięk tego wszystkiego – wytykała radna Kozak. – Kwota 450 zł ma zachęcić rodziców do posyłania dzieci do żłobka. To będzie rok pilotażowy. Powinniśmy zachęcać rodziców, a nie zniechęcać, abyśmy mieli jak najmniej dzieci poza gminą, abyśmy nie musieli dopłacać 200 zł dla miasta Żagania. Przestańcie wreszcie dbać o interes miasta, a zadbajcie o interes gminy – apelowała radna Kozak.

– Ustalając tę stawkę, kierowaliśmy się nie tylko finansami gminy, ale i zasobnością portfeli mieszkańców. Chcemy premiować naszych mieszkańców i w pierwszej kolejności będą przyjmowane ich dzieci – wyjaśniał wójt. – Bardzo was proszę, aby nie stawiać blokady w postaci zbyt wysokiej odpłatności.

Będzie drożej

Ostatecznie za wyższą stawką (541,80 zł ) było pięcioro radnych (Jan Daniszewski, A. Dziewiatnik, Monika Rozpędowska, Elżbieta Kłoniecka, Mariusz Wołoszyn), przeciw – troje (Bartłomiej Broniszewski, Marian Hrycak, W. Kozak). Kolejnych pięcioro wstrzymało się od głosu (Adam Górniak, Wiesław Grela, Zdzisław Remiń, Jolanta Czarnogrodzka, Piotr Cisowski). Dwóch radnych było nieobecnych. Tak więc, od stycznia miesięczna stawka za pobyt dziecka w żłobku wyniesie nie 450 zł, ale 541,80 zł.

W kuluarach mówi się, że niektórym radnym, wrogo nastawionym do wójta, zależy na tym, aby żłobek okazał się niewypałem. Wcześniej nie zgadzali się na tę inwestycję, wyrzucając z budżetu wkład własny gminy na budowę żłobka. Czy wyższa stawka zniechęci mieszkańców do posyłania dzieci do żłobka?

Napisz komentarz »