REKLAMA

Samorząd

Tak się rządzi w Żaganiu!

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni zafundowali sobie wyższe diety. Średnio aż o 900 zł! Burmistrzowi podniosą wynagrodzenie aż do 20 tys. zł. Dla mieszkańców też mają podwyżki – podatków od nieruchomości, biletów, opłat za śmieci i za parkowanie. Tak się rządzi!

Tak pazernych radnych Żagań jeszcze nie miał. To już druga podwyżka tej kadencji. Pierwszą zafundowali sobie po zaledwie półrocznych rządach, w połowie 2019 roku. Dieta przewodniczących komisji wzrosła wtedy o 355 zł – do 1 tys. 509 zł miesięcznie, a ich zastępcy – do 1 tys. 368 zł (podwyżka o 342 zł). Wzrosła również dieta szeregowego radnego, który zasiada co najmniej w jednej z komisji – do 1 tys. 167 zł. Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta, po podwyżce o 91 zł miesięcznie inkasował 1 tys. 972 zł. Z kolei dwaj jego zastępcy dostali podwyżkę o 215 zł, dzięki czemu na ich konta wpływało po 1 tys. 711 zł. Mieszkańcy krytycznie odebrali podwyżkę w czasach, gdy burmistrz na wszystkim zaczął oszczędzać, szczególnie na oświacie.

Tłuste podwyżki

Na dzisiejszej sesji (piątek, 26 listopada) zafundują sobie kolejną podwyżkę, korzystając z hojności polskiego rządu, który podwyższył maksymalny wskaźnik naliczania diet z 1,5-krotności kwoty bazowej do jej 2,4-krotności. Tym razem podwyżka będzie sowita!

Przewodniczący A. Matwijów będzie co miesiąc inkasował 3 tys. 156 zł (podwyżka o 1 tys. 184 zł), dwaj wiceprzewodniczący, czyli Kinga Drewicz i Piotr Łoś – po 2 tys. 737 zł (podwyżka o 1 tys. 26 zł),  przewodniczący komisji – po 2 tys. 415 zł (podwyżka o 906 zł), ich zastępcy – po 2 tys. 190 zł (podwyżka o 822 zł), radni zasiadający w komisji – po 1 tys. 868 zł  (podwyżka o 701 zł). W żagańskiej Radzie Miasta wszyscy są członkami przynajmniej jednej komisji).

Radni i burmistrz podwyżki dostaną z wyrównaniem od sierpnia.

Czemu mają być gorsi?

Na poniedziałkowej komisji gospodarki (22.11.) radni byli podzieleni. Za podwyżką głosowali radni koalicyjni: Wiesław Bochenek i Henryk Sienkiewcz, przeciw byli Jakub Witek i Tomasz Kwarciński, od głosu wstrzymał się Ireneusz Szaniawski. W głosowaniu w ogóle nie wziął udziału Grzegorz Kuźniar.

– Mam dylemat moralny, bo nie wypada głosować we własnej sprawie, więc pewnie na sesji nie będę głosował w goście małego protestu – kwituje Kuźniar. Jego „mały protest” będzie jednak bez znaczenia, bo podwyżkę tak czy siak dostanie.

Za podwyżką jest A. Matwijów, który jako przewodniczący najwięcej zyska, bo aż 1 tys. 184 zł.

– Skoro przepisy pozwalają zmienić współczynnik podwyższający diety i robią to wszystkie samorządy, to dlaczego my mamy tego nie zrobić? W czym radni z Żagania są gorsi od tych z Małomic czy Żar? – odpowiada pytaniem na nasze pytanie. – Ta podwyżka nie zrujnuje budżetu miasta, a myślę, że zmotywuje ich do jeszcze lepszej pracy.

Podwyżki spowodują, że funkcjonowanie Rady Miasta będzie kosztować mieszkańców o 140 tys. zł rocznie więcej, bo kwotę zwiększono z 400 tys. zł do 540 tys. zł. Mało tego! Radni dostaną ponadto wyrównanie do wyższych diet, licząc od sierpnia tego roku. To kolejne ok. 85 tys. zł!

20 tys. dla burmistrza

Poszkodowany nie będzie też burmistrz. Andrzejowi Katarzyńcowi pensja wzrośnie dwukrotnie! Do tej pory inkasował 10 tys. 600 zł. Teraz będzie zarabiał 20 tys. 40 zł miesięcznie. Uchwała w tej sprawie również będzie głosowana na dzisiejszej sesji (26.11.). Burmistrz też dostanie wyrównanie od sierpnia.

 

Na podwyżki kasa jest

Mieszkańcy Żagania są przerażeni.

– Z tymi podwyżkami diet radnych i wynagrodzeniem burmistrza w kwocie 20 tys. zł to przesada. Ja mam 1,6 tys. zł renty, z czego połowę wydaję na leki – mówi Agnieszka Moczulska, mieszkanka Zagania. – Nie wiem, czy władza zasługuje na podwyżki. Żagań się cofa w rozwoju, młodzi stąd uciekają. W szpitalu polikwidowali oddziały. Nie ma nowych inwestorów.

– Od lat prosimy się o dwie lampy przy ul. Żarskiej, naprzeciwko Skweru Czołgisty. Radni i burmistrz nic nie robią w tej sprawie. Na wiele rzeczy nie ma pieniędzy w budżecie, ale za to są na sute podwyżki diet i pensji burmistrza – dodaje Jadwiga Malinowska.

komentarz »
 1. Ola 2 grudnia 2021 21:29 - Odpowiedź

  To dla siebie jednak miasto ma pieniążki ! A narzekacie
  Wstyd
  Marchewka kwarcinski cyniczni jak zawsze
  Katarzyniec i jego najgorsi radzi w historii bez żadnej klasy!
  Zapamiętamy Wasze nazwiska! Ostatnia kadencja !
  Wonn

Napisz komentarz »