REKLAMA

Kultura, Oświata

Z pasji do teatru

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: jb

Mieszkańcy Żar, Żagania i Iłowej tworzą amatorski Teatr Doroty de Talleyrand – Perigord w Żaganiu. Efekty ich pracy będzie można oglądać podczas premiery już w grudniu.

– Skoro pałac związany był z postacią księżnej Doroty, a ona była mecenaską sztuki, nie mogliśmy wybrać innej nazwy – mówią. Oficjalnie działają jako sekcja w Żagańskim Pałacu Kultury.

Teatr tworzy siedem osób. Tomasz Siemion – były żołnierz, który 8 lat temu prowadził w mieście Teatr Biron, reżyserował w Teatrze Kwadrat, od kilku lat występuje razem z Markiem Ptasińskim z Żar. M. Ptasiński występował m.in. w kabarecie „Oj tam, oj tam”, tworzył też duet kabaretowo-taneczny z Lidią Wolanowską z Żar. Do teatru należą także Anna Bugajewska, Marzena Przyborska (obie – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach), Anna Pinkowska (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu) oraz Aleksandra Groszek, licealistka z Iłowej.

– Z Tomkiem występujemy w różnych realizacjach od 2011 roku, występy taneczno-kabaretowe miałem też z Lidią. W zasadzie wszyscy znaliśmy się już wcześniej, dołączyła tylko Ola, która ogłoszenie o naborze do teatru zobaczyła na Facebooku – mówi M. Pasiński.

A. Groszek, na co dzień uczennica LO im. S. Banacha w Żaganiu, nie jest debiutantką. 

– Chciałabym studiować w szkole aktorskiej, szkolę się w tym kierunku. Wcześniej chodziłam na młodzieżowe zajęcia teatralne, teraz już pora na poważniejszy repertuar – mówi.

– Takich zajęć dla dorosłych w zasadzie nigdzie nie ma, stąd chęć spróbowania – mówi A. Pinkowska.

Każdy z główną rolą

Aktorzy Teatru Doroty na tapetę wzięli utwory Czechowa. Przygotowują się do wystawienia trzech komedii – „Oświadczyny”, „Niedźwiedź” i „Jubileusz”. Zaczęli w marcu ubiegłego roku, ale zdołali się spotkać zaledwie kilka raz,y zanim wprowadzono lockdown. Do prób powrócili we wrześniu tego roku. Efekty ich prac można będzie podziwiać podczas premiery zaplanowanej na 11 grudnia.

– Czechow to może nie jest najprostszy repertuar, ale starsza młodzież nie powinna mieć problemów z jego odbiorem. W tych sztukach można poeksperymentować, występuje w nich cały wachlarz charakterystycznych osobowości – mówi T. Siemion.

– We dwóch gramy wszystkie role męskie w trzech sztukach, więc do nauczenia jest około 30 stron tekstu. Oprócz pracy z rekwizytem czy mimiką, ćwiczymy nawet szybkie zmienianie strojów – dodaje M. Ptasiński.

– Poproszono mnie, żebym pomogła przy tworzeniu kostiumów do spektakli. Pasjonuję się kulturą retro, mam pewne doświadczenie w tej sprawie. Kapelusze, parasolki zrobiłam sama, ciekawych strojów szukam w sklepach z odzieżą używaną, jak trzeba, przerabiam. Jak przyszłam na próbę, to okazało się, że pasuję do roli pokojówki w etiudzie i tak już zostało – mówi L. Wolanowska.

Każda ze sztuk trwa około pół godziny, cały spektakl ponad 1,5 godziny. W przerwach występować będzie także Zespół Con Anima Musica, w którym śpiewa A. Pinkowska.

Premiera już 11 grudnia o godz. 17:00 w pałacu. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Wejściówki trzeba wcześniej pobrać w pokoju nr 168 ŻPK.

– Każdy, kto chciałby razem z nami tworzyć teatr, może po prostu przyjść na próbę w każdy wtorek i czwartek o godz. 16:30 w pałacu – zachęca T. Simon.

Napisz komentarz »