REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Szpital nie musi płacić

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: bj

Pielęgniarka pozwała do sądu 105. Szpital Wojskowy w Żarach. Poszło o nagrodę jubileuszową, której nie dostała. Wyrok zapadł we wtorek, 23.11. Sąd orzekł, że szpital nie musi wypłacać nagrody Danucie Rygielskiej.

Chodziło o 11 tys. zł. Zgodnie z przepisami, każdej pielęgniarce, która ma co najmniej 15-letni staż pracy, co 5 lat należy się nagroda jubileuszowa – 150 proc. pensji. D. Rygielska przeszła do 105. z kliniki w Szczecinie, mając na koncie 26 lat pracy w zawodzie. Gdy po 4 latach pracy w 105., z okazji 30-lecia nie dostała jubileuszówki, postanowiła się dowiedzieć, z jakiej przyczyny. Wówczas usłyszała, że nagroda jej się nie należy. Dlatego poszła do sądu.

– Zgodnie z regulaminem wynagradzania obowiązującym w szpitalu, uprawnienie do nagrody wynikające ze stażu w zawodzie musi się zbiec z co najmniej 5-letnim stażem w zakładzie pracy. Dlatego oddalam powództwo – mówiła Agnieszka Wyszyńska-Gillet, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Sąd nie obciążył za toD. Rygielskiej kosztami pełnomocnika reprezentującego szpital.

– A to z uwagi na czas pandemii, w uznaniu ciężkiej pracy personelu medycznego – zadeklarowała sędzia. – Z kolei koszty procesu zostaną pokryte przez Skarb Państwa.

D. Rygielska po wyjściu z sali sądowej była zdecydowana walczyć dalej.

– Na pewno nie zamierzam się poddać. Trudno mi zrozumieć, dlaczego szpital tak bardzo nie szanuje pracy pielęgniarek. Takie postępowanie pracodawcy nie tylko powoduje przykrość i świadomość, że nie jesteśmy doceniane, ale także  niechęć młodych do pracy w szpitalu – komentowała D. Rygielska.

Wyrok nie jest prawomocny.

Napisz komentarz »