REKLAMA

Samorząd

Podnieśli symbolicznie

Opublikowano 26 listopada 2021, autor: jb

Do kwoty 110 zł za udział w sesji radni podnieśli diety sołtysów z gminy Wymiarki.

To o 21 zł więcej niż obecnie.

O podwyżkę w imieniu sołtysów jeszcze w czerwcu upomniała się najmłodsza z nich – Kamila Biórka z Lubieszowa.

W gminie Wymiarki sołtysi nie mają stałej diety, ale mają wypłacane 89 zł, jeżeli uczestniczą w sesji Rady Gminy. Jeżeli sesja nie jest zwoływana, diety w ogóle nie mają.

– Uważam, że ta dieta, która jest oferowana obecnie, to jest poniżenie stanowiska sołtysa. Słyszę głosy, że nie mamy tak ważnej pracy jak radni, ale na naszych wioskach za wiele rzeczy jesteśmy odpowiedzialni. Dlatego postanowiłam coś z tym zrobić – mówiła K. Biórka.

Sołtysi mogą liczyć jedynie na inkaso z pobieranych podatków, ale teraz, w czasie pandemii, podatków od mieszkańców nie zbierają.

Wniosek o podwyżkę diet K. Biórka złożyła w czerwcu. Radni uchwałę przyjęli jednogłośnie podczas sesji w czwartek, 18 listopada. Uchwalili kwotę 110 zł, ale także naliczaną na podstawie obecności na sesji.

– To bardzo mało. Staram się na tych sesjach być, więc orientuję się, co się dzieje w gminie. Sołtys wciąż jest sołtysem, nawet kiedy sesji nie ma, bo wtedy też ma swoje obowiązki. Nie wiem, czy w naszej gminie są pieniądze, żeby dać większe diety, ale w porównaniu do innych wsi to jest naprawdę mało – przyznaje Piotr Pyziak, sołtys Lutynki.

– Jeżeli patrzeć na to, że dieta wypłacana jest za sam udział w sesji, 110 zł to nie jest tak mało. Ale diety za samą pracę sołtysa u nas w zasadzie nie ma – dodaje sołtys Wymiarek, Bożena Hanczaryk.

Tadeusz Rynnik sołtysem Silna Małego jest od 34 lat. -Na taką podwyżkę możemy się w sumie uśmiechnąć pod nosem, co tu komentować. W poprzednich kadencjach mieliśmy inkaso albo zaproszenia także na komisje, za które też była dieta. Teraz może akurat podwyżka wystarczy na dojazdy na sesję, akurat na drożejące paliwo – mówi.

Na nowych zasadach diety sołtysom wypłacane będą od stycznia.

Napisz komentarz »