REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Interna tylko dla zakażonych

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: jb

104 łóżka dla pacjentów zarażonych koronawirusem ma od czwartku (18.11.) 105. Szpital Wojskowy. Trzeba było z tego powodu zamknąć kolejny oddział dla innych pacjentów, tym razem wewnętrzny w Żarach.

Jako covidowe w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu pracują teraz oddziały pulmonologiczny z pododdziałem wewnętrznym oraz dawnej ginekologii. Łącznie jest tam 51 miejsc dla zarażonych koronawirusem.

W Żarach zakażonych covidem pacjentów hospitalizowano do tej pory na oddziale ortopedycznym, a od czwartku (17.11.) trafiać mają także na oddział wewnętrzny, który tym samym został zamknięty dla pacjentów niezakażonych. Tym sposobem łącznie w Żarach są 53 łózka covidowe i jedno izolacyjne dla pacjentów na SOR-ze.

– Pacjenci, którzy do tej pory przebywali na oddziale wewnętrznym, jeśli stan zdrowia na to pozwalał, zostali wypisani do domu, a pozostali, w zależności od problemów zdrowotnych- przekazani do innych oddziałów oraz ośrodków – wymienia Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala. Cześć pacjentów trafiła do żarskiego Szpitala na Wyspie.

W czwartek, 18.11., w żagańskiej filii szpitala na oddziale covidowym leżało 43 pacjentów, siedmiu wymagało podłączenia do respiratora. W Żarach, w dniu uruchomienia dodatkowego oddziału, w szpitalu leżało 22 pacjentów, żaden nie wymagał podłączenia do respiratora.

Bardziej zasadne

W poprzedniej fali pandemii wszystkie trzy oddziały szpitala w Żaganiu przyjmowały wyłącznie pacjentów zakażonych. Obecnie na najniższym piętrze normalnie pracuje oddział laryngologiczny z pododdziałem okulistycznym.

– Zarząd szpitala uznał utworzenie oddziału covidowego w Żarach za bardziej zasadne niż poszerzanie bazy łóżek covidowych wyłącznie w  Żaganiu – mówi J. Wróbel-Gądek.

Nie jest wykluczone, że do pracy jako covidowe wyznaczane będą kolejne oddziały szpitala. Ostateczną decyzję o tym, jakie oddziały będą przyjmować zakażonych, podejmuje wojewoda, ale zazwyczaj na wniosek władz szpitala.

Póki co, w szpitalu nie ma ograniczeń w przyjęciach na pozostałe oddziały.

Już ograniczyli

W naszym województwie dla zakażonych pacjentów przygotowano już 453 łóżka w różnych szpitalach. Zwiększenie liczby łóżek w Zielonej Górze ogranicza także pracę Szpitala Uniwersyteckiego.

– W szpitalu tymczasowym, czyli nowym budynku, mamy 142 miejsca dla pacjentów covidowych, w tym 30 na intensywnej terapii oraz 10 łóżek dla dzieci. Od środy, 17.11., na covidowy przekształciliśmy Kliniczny Oddział Chorób Zakaźnych i tam przygotowaliśmy kolejne 42 miejsca – wymienia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka zielonogórskiego szpitala. – Przyjęcia na pozostałych oddziałach szpitala są ograniczone, oprócz pacjentów z chorobami onkologicznymi. Jest to związane z tym, że musieliśmy dużą część personelu, szczególnie anestezjologicznego, przekierować do szpitala tymczasowego – dodaje rzeczniczka.

W szpitalach wstrzymane są także wizyty u pacjentów. Takie obostrzenia obowiązują i w Zielonej Górze, i w Żarach. W 105. Szpitalu Wojskowym są one umożliwiane w wyjątkowych sytuacjach, np. pożegnania z osobą umierającą. Czas i miejsce takiej wizyty trzeba uzgodnić z ordynatorem lub kierownikiem oddziału.

Napisz komentarz »