REKLAMA

Zdrowie

Zakażenia w szkołach

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: jb

Zakażenia wśród uczniów i nauczycieli powodują, że kolejne klasy odsyłane są do domów na naukę zdalną. W powiecie żagańskim najwięcej klas w kwarantannie ma Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących.

W ZSTiO obowiązek kwarantanny nałożono na uczniów z 13 klas – 11 po kontakcie z zakażonym nauczycielem, w dwóch kolejnych klasach pozytywny wynik na obecność wirusa miało dwoje uczniów. Łącznie ponad 200.

– Oczywiście, nie wszyscy z klas są w kwarantannie, bo taki obowiązek mają tylko niezaszczepieni, ale dla wszystkich musieliśmy zorganizować naukę zdalną. Część uczniów musi izolować się do 19.11., kolejna grupa do 20.11., w zależności od tego, kiedy był ostatni kontakt z osobą zakażoną. Informację o pozytywnym wyniku nauczyciela otrzymaliśmy w sobotę, 13.11. i terminy kwarantanny wyliczane były przez Sanepid – mówi dyrektor Anna Król.

Kwarantanna dotyczy uczniów z różnych roczników od pierwszej do czwartej klasy. Wśród uczniów zaraził się jeden z pierwszej i jeden z drugiej klasy.

Aż 13 klas w kwarantannie to więcej niż połowa szkoły, która liczy ich 21.

– Najdłużej trzymaliśmy się z zakażeniami ze wszystkich szkół ponadpodstawowych, bo to dopiero pierwsze w tym sezonie, ale jak już się pojawiły, to od razu mamy sporo klas w kwarantannie. Doszły do nas głosy uczniów, że żałują braku szczepienia, bo mają obowiązek kwarantanny i nie mogą przez to wychodzić z domu. Mieliśmy przypadek uczennicy, która na szczepienie zapisana była na piątek, ale wcześniej, bo we wtorek trafiła na kwarantannę. Nauczyciele lekcje zdalne prowadzą ze szkoły. Ja sama jestem już po trzeciej dawce szczepionki, większość nauczycieli też już ma wyznaczone terminy – dodaje A. Król.

W samym Żaganiu do końca tygodnia w kwarantannie są 4 i 5-latki z oddziału przedszkolnego w Zespole nr 5, a od czwartku (18.11.) na jeden dzień nauki zdalnej poszli uczniowie klasy trzeciej.

W kwarantannie jest też grupa 3-latków z Przedszkola nr 6 oraz zerówka w oddziale przedszkolnym SP nr 4.

W środę, 17.11., pozytywny wynik wirusa otrzymał także nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 7.

– Tam Sanepid wyznaczył siedem klas do obowiązku kwarantanny. Sześć po kontakcie z nauczycielem – klasy ósme, siódme i piąte oraz jedną klasę trzecią po zakażeniu ucznia – wymienia Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty Urzędu Miasta.

W tym tygodniu obowiązek przebywania w kwarantannie mają także różne klasy ze szkół w Iłowej, Przecławiu, Suchej Dolnej, Bożnowie, Tomaszowie, Lesznie Górnym i Koninie Żagańskim.

Napisz komentarz »