REKLAMA

Zdrowie

Tylko pilne przypadki

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: jb

Przez zamknięcie oddziału wewnętrznego w 105. Szpitalu Wojskowym, interna Szpitala na Wyspie w Żarach jest pełna. Pomocy pacjenci będą musieli szukać w innych miastach.

Oddział wewnętrzny 105. Szpitala w Żarach jako covidowy pracuje od czwartku, 18 listopada. Od początku listopada tylko zakażonych pacjentów przyjmuje także oddział pulmonologiczny z pododdziałem wewnętrznym w Żaganiu.

– Już w środę, 17.11., przejęliśmy pacjentów ze 105. Były to dwie osoby – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie w Żarach. – Na oddziale wewnętrznym mamy 27 łóżek. Jest on praktycznie pełny, zdarza nam się jedno, dwa wolne łóżka dziennie, wtedy przyjmujemy kolejnych pacjentów. Staramy się też mieć rezerwowe łóżko dla pacjentów w stanach nagłych. Jeżeli będziemy mieli natłok pacjentów w stanach ostrych, którzy muszą zostać przyjęci na oddział, trzeba będzie wstrzymywać przyjęcia planowe. Tak było w poprzednich falach pandemii, więc taka sytuacja może zaistnieć – mówi J. Dankiewicz.

Szpital na Wyspie ma największy oddział wewnętrzny w naszym regionie.

– Na pewno nie będzie nam łatwo, biorąc pod uwagę, że obsługujemy dwa powiaty, a to blisko 200 tysięcy mieszkańców. Ważne dla nas, by także szpitale w powiecie krośnieńskim przyjmowały pacjentów, a ci często są przywożeni do nas – mówi J. Dankiewicz.

Co ma zrobić chory, który otrzyma skierowanie do szpitala na odział wewnętrzny?

– Taki pacjent może się skierować do nas. Ordynator, lekarz kierujący oddziałem, w zależności od stanu pacjenta, będzie wyznaczał termin przyjęcia na oddział. Jeżeli będzie to sprawa pilna, wymagająca natychmiastowej hospitalizacji, zostanie przyjęty – zapewnia prezes.

O przyjęcie na oddział w innych miastach musimy pytać sami. Szpital nas w tym nie wyręczy.

Napisz komentarz »