REKLAMA

Polityka

Wojna w Nowej Lewicy

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: nk

Oficjalnie się połączyli, ale trwa bitwa o władzę. Działacze SLD i Wiosny w powiecie żarskim i w całym województwie lubuskim nie mogą się dogadać co do wyboru władz wojewódzkich i powiatowych.

A miało być tak pięknie. Jedna partia na lewej stronie sceny politycznej. Co prawda na górze się dogadali, ale w tzw. terenie nie jest już tak prosto.

6 listopada w Zielonej Górze odbył się kongres Nowej Lewicy, ale pojawili się na nim tylko członkowie SLD, bo ludzie z Wiosny postanowili go zbojkotować. Poszło o liczbę delegatów. SLD ma struktury w 14 powiatach województwa lubuskiego i około 800 członków, a Wiosna jedynie w 5, w których działa około 50 członków partii. Mimo to działacze Wiosny chcieli, żeby liczba delegatów na zjeździe była taka sama z SLD i Wiosny. Gdy ludzie z SLD się na to nie zgodzili Wiosna zbojkotowała kongres i uznała, że się nie odbył. Mimo to współprzewodniczącym Nowej Lewicy w województwie lubuskim został wybrany poseł Bogusław Wontor.

Wojna na dole

To ma swoje dalsze konsekwencje na niższych szczeblach partyjnych. Kongres wojewódzki zobowiązał przedstawicieli regionalnych do tego, żeby zorganizowali wybory w strukturach powiatowych w ciągu miesiąca od zakończenia kongresu wojewódzkiego. Termin wyborów był zaplanowany w Żarach na sobotę (20.11), ale już wiadomo, że do nich nie dojdzie. Oficjalnie przeszkodą jest brak sali, w której mogliby się spotkać delegaci, ale nieoficjalni wiadomo, że przedstawiciele Wiosny będą bojkotować wybory również na szczeblu powiatowym. Damian Hałabura z Wiosny uważa, że w związku z tym, że kongres wojewódzki przez działaczy Wiosny jest uznawany za niebyły nie można realizować jego uchwał, a tym samym przeprowadzić wyborów do władz powiatowych.

Pozostaną nieobsadzone

Innego zdania jest Edward Skobelski z SLD, który zauważa, że odgórnie funkcje w partii na poziomie krajowym, wojewódzkim i powiatowym zostały rozdzielone miedzy SLD i Wiosnę po równo. Na każdym szczeblu jest dwóch współprzewodniczących i taka sama liczba delegatów. SLD już swoich przedstawicieli wybrało na szczeblu wojewódzkim, a miejsca dla przedstawicieli Wiosny pozostają nieobsadzone. Według zapowiedzi E. Skobelskiego wybory w powiecie powinny się odbyć, a jeżeli działacze Wiosny również je zbojkotują, to stanowiska dla nich zarezerwowane pozostaną nieobsadzone, podobnie jak na szczeblu wojewódzkim. Podkreśla jednak, że zależy mu na polubownym załatwieniu sprawy i liczy na otwartość kolegów i koleżanek z Wiosny. Nowy termin wyborów nie został jeszcze ustalony. Oficjalnie trwa poszukiwanie wolnej sali.

komentarz »
  1. Mlody 8 grudnia 2021 09:28 - Odpowiedź

    Z całym szacunkiem szanownym seniorom już dziękujemy. Najwyższy czas na młodych ludzi w polityce.

Napisz komentarz »