REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Walczą o Piotra

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: jb

Ledwo uszedł z życiem. Teraz potrzebuje ponad 100 tys. zł na rehabilitację. Rodzina prosi o pomoc dla Piotra Diaka (26 l.).

Młody, energiczny, z głową pełną pomysłów, nagrywający hip-hopowe piosenki z planem wydania płyty. Taki jest Piotr, a raczej był przed wypadkiem. 11 września z kolegami jechał samochodem jako pasażer. Na trasie pomiędzy Jagodzinem i Ruszowem, skąd pochodzi, zderzyli się z samochodem jadącym z naprzeciwka.

– Było ich trzech. Dwóch wyszło z auta o własnych siłach, a naszego Piotrusia w stanie krytycznym helikopter zabrał do szpitala w Legnicy – mówi starsza siostra, Agnieszka Diak. – Jest najmłodszy z piątki rodzeństwa. Zawsze czułam się za niego odpowiedzialna. Gdy był dzieckiem, opiekowałam się nim. Jeszcze w dniu wypadku zawiozłam mu pierogi. Teraz walczymy o jego lepsze życie – dodaje wzruszona.

Piotr do szpitala trafił z rozległym urazem głowy, leżał w śpiączce pod respiratorem. Lekarze zdiagnozowali aksonalny uraz mózgu.

– Dla nas najważniejsze jest to, że żyje. I wierzymy, że będzie lepiej – mówi siostra.

Piotr jest pod opieką Fundacji Votum z Wrocławia.

– Dzięki nim trafił do Polskiego Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej w Krakowie. Koszt 4-miesięcznego turnusu to nawet 120 tys. zł. Piotruś jest tam od ponad tygodnia, jest wybudzany ze śpiączki i intensywnie rehabilitowany, po 4-6 godzin dziennie. Efekty już widać. Jest pod respiratorem, nie mówi, ale poznaje osoby, słyszy i wszystko rozumie. Żeby wrócić do sprawności, w zasadzie wszystkiego będzie musiał się uczyć od nowa. Wierzymy, że tak się stanie, ale nie jesteśmy w stanie sami zebrać pieniędzy na rehabilitację – przyznaje A. Diak. 

Pomogą w Żaganiu

Ruszyła zbiórka na pokrycie kosztów rehabilitacji. Piotra można wesprzeć poprzez portal siepomaga.pl. W Żaganiu już trwają przygotowania do akcji charytatywnych. Fundacja Votum piknik planuje na sobotę, 27 listopada, przy pałacu.

– Zapraszamy w godz. 11:00-18:00. Będą występy muzyczne, pokazy tańca, karate, zaprezentują się także dzieci. Na licytację mamy płyty od Kabaretu Hrabi. Sprzedawana będzie grochówka. Pieniądze zebrane na imprezie będą przekazane na leczenie Piotra – mówi Mariusz Ruge-Woźniak z Fundacji. 

Koledzy Piotra z branży muzycznej zagrają dla niego koncert w sobotę, 27.11., w Klubie Elektrownia. Wystąpią: Bonson, Wilkurap, Galu, Brzozi Brzozowski, Piluś, Chomik/Pari i Oko Zdw. Będą licytacje fantów, a imprezę taneczną poprowadzi DJ Riquez. Wstęp kosztuje 30 zł od osoby. Wszystkie pieniądze pójdą na leczenie Piotra.

Piotr jest podopiecznym Fundacji Votum z Wrocławia.
Pieniądze na leczenie można wpłacać na nr konta fundacji 32 1500 1067 1210 6008 3182 0000 z tytułem wpłaty „Piotr Diak”.
Dla Piotra można też oddawać 1% podatku swojego podatku. Wtedy w rozliczeniu PIT należy podać nr KRS 0000272272 i jako cel szczegółowy podać jego imię i nazwisko.

Napisz komentarz »