REKLAMA

Zdrowie

Kasa dla szczepienia

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: jb

Przewóz i Gozdnica zgarnęły po milion złotych za akcje szczepień przeciwko koronawirusowi. Lubsko i Małomice – po pół miliona. Tuplice i Brzeźnica – po 250 tys. zł. Łęknica dostała milion za to, że jest tam najwięcej zaszczepionych.

Z powiatów żarskiego i żagańskiego sześć gmin otrzymało pieniądze w ramach rządowego konkursu „Rosnąca Odporność”. Są nagrodą dla tych gmin, w których był najwyższy przyrost liczby zaszczepionych od 1 sierpnia do końca października. Niekoniecznie są to gminy, gdzie jest najwięcej zaszczepionych w ogóle.

Dodatkowo, Łęknica wywalczyła tytuł „Najbardziej Odpornej Gminy” za największy odsetek zaszczepionych mieszkańców na terenie dawnego województwa zielonogórskiego.

– Ten milion złotych traktujemy jako połowiczną rekompensatę utraconych dochodów w związku z zamkniętą granicą. Nie wiem jeszcze, na co przeznaczymy te pieniądze. Pomysłów jest cała masa. Może dołożymy część do remontu ulicy Dworcowej lub Ośrodka Zdrowia – mówi burmistrz Piotr Kuliniak.

Dla strażaków, dzieci i ośrodka zdrowia

W powiecie żarskim, między sierpniem a końcem października, największy przyrost zaszczepionych odnotowano w gminie Przewóz. Wyniósł 10,14 %. Dziś w gminie zaszczepionych jest 50,5% mieszkańców.

– Jeszcze nie wiemy, na co pójdą te pieniądze. Zastanawiamy się, czy można je przekazać na nowy wóz, który zakupiono dla OSP w Piotrowie – mówi wójt Mariusz Strojny.

500 tys. zł nagrody otrzyma gmina Lubsko. Na 49,4% procent wszystkich zaszczepionych, 8,99% zaszczepiło się przez ostatnie 3 miesiące.

– Kupiliśmy karetkę za 300 tys. zł dla Szpitala na Wyspie, nie wiedząc, że wygramy takie pieniądze. I już nam się zwróciła. Za pozostałą pulę chcemy organizować zajęcia sportowe i muzyczne dla dzieci, wesprzeć ognisko muzyczne, które ruszy w grudniu. Chcielibyśmy też zakupić nowy samochód, którym dowozimy mieszkańców na szczepienia – mówi burmistrz Janusz Dudojć.

250 tys. zł trafi do gminy Tuplice. Jest tam 53,4% zaszczepionych, a przyrost przez trzy miesiące wyniósł 8,8%. Jak zapowiada wójt Katarzyna Kromp, te pieniądze miałyby pójść na remont ośrodka zdrowia.

Potrzeb jest dużo

W powiecie żagańskim 1 mln zdobyła gmina Gozdnica. Ma zaszczepionych 52,8% mieszkańców, a od sierpnia do końca października przyrost zaszczepionych wyniósł 9,1 %.

– W tym okresie mieliśmy festyn, podczas którego zaszczepiły się 62 osoby i to miało wpływ na wynik, ale też działanie pielęgniarek w naszym ośrodku, które przekonywały niezdecydowanych – mówi burmistrz Krzysztof Jarosz. – Na co wydamy, to kwestia do dyskusji, chyba jak wszyscy mamy problem ze spięciem budżetu na kolejny rok. Głównie przez ubytki z podatku PIT – tłumaczy burmistrz.

500 tys. zł dostanie gmina Małomice. Tam zaszczepionych jest 50,6% mieszkańców, a przyrost wyniósł 8,54%.

– My postawiliśmy na ciekawe reklamy szczepień, akcje szczepień na festynach prowadziły też koła gospodyń w Bobrzanach i Śliwniku. W dodatku cały czas oferujemy szczepienia w hali sportowej, bo tak jest wygodniej, niż wchodzić do ciasnego, piętrowego ośrodka zdrowia – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka. – Ostatecznie o wydaniu tych pieniędzy zdecyduje Rada Gminy, ale z ramienia urzędu przygotujemy propozycję, by stare kino w Małomicach zaadaptować na taką salę, gdzie można się spotykać.

250 tys. zł otrzymała mina Brzeźnica. Choć ma zaszczepionych 49,8% mieszkańców, to ich liczba w wyznaczonym czasie wzrosła o 8,44%.

– Nadal się zastanawiamy, na co je wydać, ale myślimy o sfinansowaniu za te pieniądze na przykład remontu szkół – mówi wójt Jerzy Adamowicz. – Już podziękowałem szefowej koła gospodyń, bo byli bardzo zaangażowani w akcje szczepień. Festyny były w Brzeźnicy, ale także Jabłonowie czy Chotkowie, to ich zasługa. Szkoda, że tak mało mieszkańców w ogóle się zaszczepiło, ale może takie korzyści przekonają niezdecydowanych – dodaje.

Powiat żagański Procent zaszczepionych mieszkańców Przyrost liczby zaszczepionych od sierpnia do października
Miasto Żagań 55,2% 5,94%
Gozdnica 52,8% 9,1%
Iłowa 52,1% 4,72%
Małomice 50,6% 8,54%
Brzeźnica 49,8% 8,44%
Gmina Żagań 49,5% 7,07%
Wymiarki 47,5% 6,18%
Szprotawa 45,3% 6,61%
Niegosławice 42,3% 5,64%
Powiat żarski Procent zaszczepionych mieszkańców Przyrost liczby zaszczepionych od sierpnia do października
Łęknica 57,6% 8,26%
Miasto Żary 54,6% 6.31%
Tuplice 53,4% 8,8%
Jasień 50,9% 8,75%
Przewóz 50,5% 10,14%
Trzebiel 50,1% 8,72%
Lubsko 49,4% 8,99%
Gmina Żary 48,5% 7,23%
Lipinki Łużyckie 46,5% 7,77%
Brody 46,2% 7,7%
Napisz komentarz »