REKLAMA

Komunikacja

Zaprojektują rondo

Opublikowano 19 listopada 2021, autor: bj

Na ul. Żagańskiej w Żarach, przed dawnymi koszarami, ma powstać rondo. Na razie urzędnicy z Ratusza przymierzają się do prac projektowych.

Projekt chcą sfinansować z dotacji z Funduszy Norweskich, z których Żary otrzymały 3,5 mln euro.

Przypomnijmy, że o rondzie na ul. Żagańskiej mówi się od lat w kontekście planowanej w tym rejonie budowy hipermarketu Auchan i Leroy Merlin. Inwestor uzależniał budowę właśnie m.in. od powstania ronda, które zapewniłoby wygodny i bezpieczny zjazd do sklepów.

O sprawie rozmawiamy z Olafem Napiórkowskim, wiceburmistrzem.

– Jeżeli chodzi o inwestora marketów, to oni co jakiś czas się z nami kontaktują. Ale to prywatna firma, mają swoje tajemnice i musimy to uszanować. Nie mamy możliwości nacisku. Nie wiemy, czy faktycznie coś się będzie działo i kiedy. Skontaktowaliśmy się z nimi w sprawie starego projektu ronda. Tyle że on nie do końca uwzględnia nasze potrzeby, dlatego jest konieczność naniesienia zmian.Chodzi na przykład o ścieżkę rowerową. Musimy ją zaprojektować od nowa – wyjaśnia O. Napiórkowski. – Rondo prowadzić będzie przede wszystkim do strefy przemysłowej, która jest w tym rejonie planowana, a w dalszej prospektywnie mamy możliwość połączenia miasta drogą alternatywną z Kunicami. To są nasze potrzeby – tłumaczy O. Napiórkowski.

Burmistrz zastrzega, że w tym miejscu przygotowywana jest zmiana planu zagospodarowania przestrzennego. Strefa, choć przemysłowa z nazwy, ma nie być uciążliwa, bo ma być to tzw. cicha działalność, na przykład magazynowa i usługowa.

  – W Żarach brakuje takich powierzchni – zastrzega O. Napiórkowski.

Zgoda ministerstwa

Droga jest w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– W  październiku odbyło się spotkanie przedstawicieli GDDKiA z wiceburmistrzem. Miasto, przed przystąpieniem do ogłoszenia przetargu na opracowanie dokumentacji, zamierza uzyskać od GDDKiA informację o warunkach i wytycznych do projektowania w obszarze drogi krajowej. Gdy takie pismo do nas wpłynie, przygotujemy wytyczne – mówi Anna Jakubowska, rzeczniczka prasowa GDDKiA.

Jest jeszcze jedna kwestia. Miasto będzie musiało uzyskać zgodę Ministerstwa Infrastruktury na tzw. odstępstwo od warunków technicznych. Jest to niezbędne, bo rondo ma powstać bardzo blisko, ok. 500 metrów, od istniejącego. Procedury wymagają, by robić to za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego. Póki co, żarscy urzędnicy o zgodę nie wystąpili.

Napisz komentarz »