REKLAMA

Kronika policyjna

Oszustwo na kuriera

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: bj

Chciała sprzedać suknię ślubną poprzez portal OLX. Została okradziona.

– Aktywowałam stare ogłoszenie na portalu OLX. Po 10 minutach odezwała się dziewczyna. Nawet jej zdjęcie było. Napisała, że bierze ślub i bardzo jej zależy na tej sukni. Zapytała, czy jest możliwość wysyłki przez kuriera Inpost – opowiada pani Justyna z Żar. – Uśpili moją czujność, bo ja „rozmawiałam” z tą dziewczyną. Ona skracała dystans, przeszła na „ty”. Napisała: „wysyłam ci link, odbierz pieniążki” – opowiada pani Justyna. „Kupującej” udało się przekonać panią Justynę, że jeżeli wejdzie w link, to ona będzie mogła przelać jej pieniądze.

Pani Justyna weszła w link, wybrała bank, w którym ma konto. Uruchomiła się pomoc techniczna.

– Pokazała się kobieta z obsługi klienta. Napisała na czacie, żeby wcisnąć przycisk „dalej” i mnie przekieruje na stronę, gdzie będzie dokonana wpłata. Wyglądało to tak, jak zazwyczaj, gdy jest doradca on-line. Wcisnęłam przycisk, pojawił się komunikat, żeby nie wychodzić ze strony, nie odświeżać, ponieważ płatność przejdzie. Przyszedł SMS. Wpisałam go. Telefon mi wygasł, a ja dostałam SMS z banku, że moje konto zostało zablokowane – opowiada pani Justyna.

Zapaliła się lampka

Zadzwoniła na infolinię.

– Potwierdzili blokadę. Poprosiłam, by mi odblokowali konto. Gdy weszłam na konto, na pierwszy rzut oka wszystko było w porządku. Czyli zgadzało się saldo. Dopiero później weszłam w historię i zobaczyłam, że tego dnia dostałam wypłatę. I jak sprawdziłam saldo, to kwoty z wypłaty nie było!

Okazało się, że gdy wpisała SMS-kod w link, to pieniądze wyszły. Miała szczęście.

– Wieczorem miałam telefon z infolinii, że te pieniądze były jeszcze w dyspozycji banku, bo gdzieś w tej płatności był błąd. Być może dlatego, że ta strona się wczytywała zbyt długo. – Pracownica banku mówiła, że mieli już podobny przypadek. Okradli kobietę, wyczyścili jej  konto i jeszcze wzięli kredyt. Bo przecież można wziąć „na klik”, bez formalności, przez konto. Nie każdy to zastrzega – dorzuca pani Justyna.

Napisz komentarz »