REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Oddział covidowy zamiast ortopedii

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: bj

Endoprotezy nie wszczepią, ale z koronawirusa będę leczyć. Ortopedia w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach została zmieniona w oddział covidowy.

Zamknięta na głucho była zaledwie przez tydzień po tym, jak lekarze ortopedzi nie dogadali się z władzami szpitala i nie zmienili zdania w sprawie swoich wypowiedzeń (ich termin upłynął 31.10.).

– Negocjowali z szefostwem, ale lekarze chcieliby pracować dwa razy w tygodniu, bo poza tym to gdzieś u prywaciarza. No to przecież tak oddział nie da rady funkcjonować – słyszymy nieoficjalnie w szpitalu.

Znalazł się jednak sposób, by mimo uporu lekarzy, oddział pracował, a szpital zarabiał. Pacjenci oczekujący na endoprotezy czy mający skomplikowane złamania nie mają tu jednak czego szukać. Teraz będzie tu miejsce tylko dla pacjentów zakażonych covidem.

Taka decyzję we wtorek, 9.11., podjął Lubuski Urząd Wojewódzki.

– Zgodnie z nią, szpital w Żarach zapewnić ma 25 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub z potwierdzonym zakażeniem wirusem, w tym 1 łóżko intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej i 1 łóżko dla pacjentów z dostępem do respiratora – wylicza Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody.

Potwierdza to Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

– Do tej pory w filii 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu zabezpieczaliśmy łącznie 51 łóżek dla zakażonych covidem, od 9.11. do odwołania zapewniamy dodatkowe 25 łóżek w Żarach, w tym 1 intensywnej terapii. Dodatkowe łóżka przygotowaliśmy na aktualnie czasowo zamkniętym, z powodu problemów kadrowych, oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu – wyjaśnia rzeczniczka.

Szpital poprosił, to ma

Warto jednak dodać, że decyzja wojewody o utworzeniu oddziału covidowego na ortopedii była efektem wniosku samego szpitala. Jak wynika z uzasadnienia decyzji, zwrócił się z nim zastępca komendanta. W jego piśmie chodziło o zmianę poprzedniej decyzji, zgodnie z którą łóżka covidowe znajdowały się tylko w żagańskiej filii.

– W związku z coraz większą liczbą osób wymagających hospitacji z powodu covid-19 w województwie lubuskim na bieżąco zwiększamy liczbę łóżek covidowych. Poszerzanie dostępności poprzez dodawanie kolejnych łóżek dotyczy nie tylko 105. Szpitala Wojskowego w Żarach, ale także szpitala w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Torzymiu i Drezdenku – zapewnia Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ.

Napisz komentarz »