REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Zapłacimy krocie za ogrzewanie

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: nk

Prawie 120 proc. więcej za gaz zapłacą mieszkańcy żarskich wspólnot mieszkaniowych, w których są kotłownie gazowe.

Podwyżki dotyczą wspólnot, w których jest kotłownia gazowa. PGNiG podniósł dla nich taryfy o 119 proc. Okazuje się bowiem, że wspólnoty mieszkaniowe za gaz muszą płacić jak przedsiębiorstwa.

– To dotyczy wszystkich wspólnot, które mają kotłownię gazową. To nie jest kwestia tylko osiedla Zawiszy Czarnego, gdzie niedawno powstały kotłownie gazowe, ale również wspólnot przy ul. Poznańskiej, Spokojnej, al. Wojska Polskiego i innych na terenie miasta – tłumaczy Arleta Janicka z biura zarządzania nieruchomościami Posesja.

– Musiałem podnieść wysokość zaliczki  o 100 proc. Do tej pory było np. 3 zł od mkw. mieszkania, a teraz jest 6 zł. W średniej wielkości mieszkaniu oznacza to podwyżkę o 150 do nawet 300 zł miesięcznie – mówi Jerzy Candekidis, zarządca z firmy Locum.

– Obawiamy się, że te stawki, które teraz dotknęły mieszkańców, jeżeli za miesiąc czy dwa cena na rynkach się nie obniży, będą musiały być jeszcze bardziej podniesione – dodaje A. Janicka.

Korzystają z sieci

Podwyżek na razie nie ma w Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wieniawskiego.

– Nas te podwyżki nie dotknęły, bo nie mamy kotłowni gazowych w naszych wspólnotach, korzystamy z ciepła sieciowego. Ale z pewnością od stycznia podwyżek uniknąć się nie da. Mamy nadzieję, że nie będą jednak tak drastyczne – mówi Stanisław Hałabura, prezes spółdzielni.

Zarządcy wspólnot, w których są kotłownie gazowe, głowią się teraz, co zrobić.

– Wysłaliśmy już pisma do PGNiG z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego podwyżki są tak wysokie – mówi J. Candekidis.

– Uważam, że to niesprawiedliwe. Na ten moment rozwiązania nie ma, bo PGNiG jest monopolistą i nie możemy zmienić dostawcy gazu. Zastanawiamy się, co dalej z tym fantem robić. To świeża sprawa, dlatego rozmawiamy, jakie działania podjąć. Na pewno będziemy wnosić o zmianę taryf – zapowiada A. Janicka.

W 2024 roku zostaną uwolnione ceny gazu dla odbiorców indywidualnych, a to będzie oznaczało, że również właściciele domów jednorodzinnych zapłacą za to paliwo dużo więcej niż obecnie.

Napisz komentarz »