REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Superdrożyzna

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: mk

Tak drogo jeszcze nie było!

 Z tygodnia na tydzień coraz drożej. Według GUS, inflacja wyniosła w październiku 6,8 % i daje się wszystkim we znaki. To nie koniec złych wieści. Według badania Grand Thornton, aż 71% polskich firm planuje podnosić ceny towarów i usług w najbliższych 12 miesiącach. To dwukrotnie więcej niż w poprzednich latach!

Ceny oszałały

Cena chleba wzrosła o 50%, dziś za bochenek zwykłego krojonego trzeba zapłacić 4,99 zł. Bo zdrożały zboża i mąka.

Za olej rzepakowy czy słonecznikowy płaciliśmy ok. 5 zł za litr, latem ceny wzrosły do 7 zł, a teraz to już 10 zł za litr. Według GUS, to właśnie ceny tłuszczy wzrosły w skali roku najbardziej.

W górę poszły ceny wyrobów mleczarskich. Cena za kostkę masła to obecnie nawet… 12,50 zł.

Na stacji jeszcze drożej

Za głowę można się też złapać, stając pod dystrybutorem paliw. Jak oblicza Eurostat, w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny paliw i olejów w Polsce wzrosły o 28,5 %. To wynik, który plasuje nas wśród krajów UE, w których drożeją one najszybciej. W Żarach na części stacji ceny przekroczyły już 6 zł. Np. na stacji Lotos przy ul. Katowickiej cena wynosi 6,02 zł (w środę, 10.11). Na stacji Moya przy Kauflandzie litr oleju napędowego był za 5,89 zł, benzyny – za 5,88 zł. W Iłowej ceny za litr w czwartek, 10.11, wahały się od 6,13 zł do 6,21 zł.

Napisz komentarz »