REKLAMA

Samorząd

Kaczyński czy Frejman?

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Dariusz Frejman czy Mariusz Kaczyński? Kto zostanie prezesem żagańskiej Areny?

Przypomnijmy, rezygnację z funkcji prezesa spółki, administrującej Areną i zamkniętym basenem, złożył Tomasz Hucał.

– Chcę wrócić do pracy nienormowanej czasem. Reaktywuję swoją działalność gospodarczą i zajmę się prowadzeniem imprez sportowych – tłumaczył nam Hucał. – A Arena jest w ciężkiej sytuacji, nie tylko z powodu lockdownu i pandemii. Radni muszą zrozumieć, że jest spółką miejską, a nie prywatnym przedsiębiorstwem, które będzie na siebie zarabiać.

Rada nadzorcza spółki błyskawicznie ogłosiła konkurs na jego następcę. Zgłosiło się trzech kandydatów, oferta jednego została odrzucona z powodów formalnych. Na placu boju został Dariusz Frejman, były prezes żagańskiej spółki Miejski Zakład Komunikacji, a wcześniej  m.in. prezes Radia Zachód oraz mł. kpt. Mariusz Kaczyński, dowódca zmiany w szprotawskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, były trener piłkarzy Iskry Małomice, a obecnie – juniorów młodszych Czarnych Żagań.

– Moim głównym celem jest remont  i przywrócenie do użytku miejskiego kąpieliska przy ul. Niepodległości – deklaruje M. Kaczyński.

Konkurs zostanie unieważniony?

Konkurs miał został rozstrzygnięty w środę, 10 listopada, ale nie został. Dzień wcześniej odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że żaden nie przekonał do siebie komisji. W kuluarach mówi się też, że burmistrz Andrzej Katarzyniec nie chce Frejmana w Arenie. Wszak wcześniej nie był zadowolony z jego pracy w innej żagańskiej spółce – MZK. Burmistrz krytykował Frejmana za kiepskie zarządzenie spółką, szczególnie w okresie pandemii. Raczej wątpliwe jest, że teraz, jako właściciel spółki Arena, zgodził się na wybór Frejmana na prezesa.  Kaczyński z kolei nie ma doświadczenia w zarządzaniu miejskimi spółkami. W Ratuszu mówi się nawet, że konkurs może zostać powtórzony.

– Decyzję w sprawie wyniku konkursu przesunęliśmy na piątek, 12 listopada  – informuje Jerzy Wojnar, przewodniczący rady nadzorczej spółki Arena.

T. Hucał zarabiał  miesięcznie 9 tys. 128 zł brutto. Od rady nadzorczej będzie zależało, czy nowy dostanie większe uposażenie.

Trudne zadanie

Przed nowym prezesem będzie nie lada zadanie. Arena od lat jest pod kreską. Miasto dokłada do niej coraz większe pieniądze. W sierpniu była to kwota 2,9 mln zł. Straty generuje szczególnie kryta pływalnia, zamknięte zostały korty do squasha. Mocno w kość spółce dał lockodown. Przez wiele miesięcy Arena nie zarabiała na basenie, wynajmie hali i hostelu oraz innych pomieszczeń. Jakby tego było mało, oprócz kredytów do spłaty, spółkę czeka w przyszłym roku kolejny znaczny wydatek – kończy się termin ważności homologacji węzła cieplnego krytego basenu. Z szacunku wynika, że to koszt rzędu 500-700 tysięcy zł. Do tego na remont czeka zamknięte trzy lata temu kąpielisko przy ul. Niepodległości. Potrzeba na to co najmniej 10-11 mln zł. Skąd wziąć na to pieniądze, skoro miasto jest zadłużone, a w najbliższym czasie zaciągnie kolejny kredyt, wysokości nawet 10 mln zł, na budowę przedszkola przy ul. Żarskiej?

komentarz »
  1. Olek 24 listopada 2021 23:01 - Odpowiedź

    Już nawet nikt nie chce pracować w Żaganiu
    Ci kandydaci to jakby niekandydaci !
    Katar niech kolega Janowicz podrzuci następnego kolegę na stołek!
    Ludzie jeszcze dwa lata katara i zamykamy miasteczko na klucz!

Napisz komentarz »