REKLAMA

Gospodarka

Taniej, czyli drożej

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Powiatowe Centrum Usług Wspólnych miało przynieść żagańskiemu Starostwu Powiatowemu oszczędności. Póki co, pochłania koszty.

Powiatowe Centrum Usług Wspólnych od 1 stycznia przejmie obsługę księgową, kadrową, zamówień publicznych, prawną, danych osobowych oraz informatyczną od 10 placówek oświatowych w Żaganiu, Szprotawie i Iłowej. Chodzi o pięć szkół średnich, dwa ośrodki szkolno-wychowawcze, dwie poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz środowiskowy dom samopomocy. Aby zaadaptować pomieszczenia przy ul. Rybackiej w Żaganiu na siedzibę  PCUW, powiat musi wyłożyć 35 tys. zł.

  –  Pieniądze pójdą na remont instalacji elektrycznej oraz utworzenie sieci informatycznej – poinformowała skarbnik powiatu, Elżbieta Bielecka.

Na czwartkowej sesji Rady Powiatu (4.11.) radni pytali o koszty. A to dlatego, że gdy zgodzili się na powołanie PCUW, starosta Henryk Janowicz zapewniał, że przyniesie ono oszczędności.

– PCUW już pochłania środki finansowe, na przykład 35 tys. zł na modernizację pomieszczeń, a miało być utworzone bezkosztowo. Jak się okazuje, będziemy tak dokładać jeszcze przez jakiś czas – grzmiał radny Zbigniew Białkowski. – Gdybyśmy pracowników księgowości i kadr zostawili w szkołach, to nie ponosiliśmy tych kosztów.

Białkowski przypominał skarbniczce, jak przed powołaniem PCUW zapewniała, że budynek przy ul. Rybackiej jest zagospodarowany, powiat i tak płaci za gaz czy prąd, a doposażenie będzie pochodziło od szkół.  

Starosta Henryk Janowicz tłumaczył, że oszczędności będą co roku. Obecnie koszt zatrudnienia pracowników obsługi to 125 tys. zł, po utworzeniu PCUW ma wynieść połowę mniej – 62 tys. zł. Tyle że teraz jest 21,75 etatów, a ma być ich 10. Czyli połowa kadry straci pracę. 

– Równie dobrze możemy zreorganizować starostwo i zwolnić połowę osób. Też będą oszczędności – kwituje radny Paweł Chylak.

Napisz komentarz »