REKLAMA

Samorząd

Ocaleją tylko pominki przyrody

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: bj

Do wycinki ponad 300 drzew na trasie Jankowa Żagańska – Sanice przymiarki może już robić PKP. Starostwo Powiatowe w Żarach wydało na to pozwolenie.

PKP otrzymało drugie pozwolenie na wycinkę, wydane przez Starostwo Powiatowe w Żarach.

– Pozwolenie zostało wydane po tym, jak do ponownego rozpatrzenia, po odwołaniu właścicieli działek, sprawę przekazało nam Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Przed wydaniem decyzji przeprowadziliśmy lustrację w terenie. Chodziło o to, by sprawdzić faktyczne odległości od torów oraz wymiary drzew – mówi Józef Radzion, starosta żarski.

Przypomnijmy. Samorządowe Kolegium Odwoławczego uchyliło wcześniejsze pozwolenie na wycinkę dla PKP po tym, jak jeden z mieszkańców napisał do SKO, że jest właścicielem nieruchomości, na której posadził 55 drzew w czasie, gdy specustawa w sprawie wyniki wzdłuż torów nie obowiązywała. SKO nakazało powiatowym urzędnikom ponownie rozpatrzyć sprawę.

Mogą się znów odwołać

Urzędnicy ze starostwa ruszyli w teren, ale z pomiarów wyszło im, że żadne z drzew nie może być starsze niż linia kolejowa.

– Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, odstępstwo od usuwania drzew w określonych przepisami odległościach może być udzielone wyłącznie w przypadkach „szczególnie uzasadnionych”, a co istotne – pozostawione na tej podstawie drzewa nie mogą stwarzać zagrożenia dla ruchu kolejowego – zastrzega Radosław Śledziński, rzecznik prasowy PKP PLK.

Co kryje się pod pojęciem „szczególnie uzasadnionego przypadku”? Chodzi np. o obszar chroniony lub drzewa szczególnie cenne, jak pomniki przyrody.

– Jeśli chodzi o linię Jankowa Żagańska – Sanice, podobnie ja w zasadzie wszystkie w województwie lubuskim, nie ma mowy o tych przypadkach – zastrzega R. Śledziński.

Od nowej decyzji Starostwa Powiatowego właściciele działek mogą się odwołać po raz kolejny. Ewentualnym kolejnym etapem postępowania będzie wniosek do sądu administracyjnego.

Wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia linii  Miłkowice – Żary na odcinku pomiędzy Żarami a Siodłem (prawie 2 tys. 100 drzew), Żary – Tuplice (9 tys. 200 drzew), Żary – Zielona Góra (756 drzew).

 

 

Napisz komentarz »