REKLAMA

Kultura, Oświata

Walczą o swoje pensje

Opublikowano 12 listopada 2021, autor: jb

Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o zmiany w proponowanym przez rząd systemie naliczania wynagrodzeń.

Chcą złożyć w sejmie swój projekt, w powiecie żagańskim zebrali już 600 podpisów poparcia.

– Aktywnych mamy 225 członków, pozostałe podpisy są od zwolenników tych zmian – mówi Romana Błahuta, szefowa oddziału ZNP w Żaganiu. – Od stycznia najniższa wynagrodzenie w kraju wyniesie 3 tys. zł. A stażysta ma mniej pensji zasadniczej. Dyrektorzy muszą im wyrównywać do najniższej krajowej. My jesteśmy zamknięci w widełkach i jasno jest określone, jakie są zarobki nauczycieli. Pracodawca może dać dodatek motywacyjny około 120 zł, który otrzymują zazwyczaj wybrane osoby, dochodzi stażowe po przepracowaniu 5 lat, rośnie o jeden procent każdego roku. Są dodatki za wychowawstwo. To są realne płace. Są nauczyciele, którzy mają nadgodziny i zastępstwa, więc  zarobią więcej, ale nie wszyscy .- mówi R. Błahuta.

Liczyliśmy na więcej

300 podpisów poparcia zebrano z oddziałów ZNP w gminach Szprotawa, Małomice i Niegosławice.

– Nasz oddział liczy 272 członków, myślałem, że tych podpisów będzie więcej. Jednak nikogo do tego nie zmuszamy – mówi Waldemar Błażków, szef oddziału ZNP.

Związek chce, by pensje nauczycieli były naliczane od średniego wynagrodzenia w kraju, a nie od kwoty bazowej dla nauczycieli, jaką ustalać ma rząd.

-Taka inicjatywa uniezależnia nas od tego, kto akurat rządzi. Liczymy się, z tym, że gdy w gospodarce będzie gorzej, to pensje też będą gorsze. Ale przynajmniej uniezależnione widzimisię polityków – dodaje w. Błażków.  – Gdybyśmy nie wierzyli, że coś się uda, to do tej pory nic nie udałoby się wywalczyć. A problem jest coraz większy. Każdy woli mieć normowany czas pracy i wyższą pensję. Dzisiaj 40 godzin to jest mityczny tygodniowy czas pracy dla nauczycieli, bo tak naprawdę nauczyciel jest obarczony obowiązkami do późnego wieczora – mówi W. Błażków.

Inna szkoła, inna pensja

W praktyce, w różnych szkołach nauczyciele mogą mieć różne wynagrodzenia. W samym Żaganiu nauczyciel stażysta zarabia średnio 4 tys. 159,21 zł, nauczyciel kontraktowy 4 tys. 475,02 zł, mianowany 5 tys. 437,25 zł, a dyplomowany 6 tys. 848,02 zł.

Jednak, gdy poprosiliśmy o zestawienie płac dla jednej grupy – nauczycieli dyplomowanych we wszystkich szkołach i przedszkolach, widać, że różnica wynosi nawet ponad 1 tys. 300 zł.

Nauczyciel dyplomowany zarabia najmniej w Szkole Podstawowej nr 1, bo średnio 6 tys. 284,07 zł.

Z kolei w SP nr 3 wypłaty są średnio na poziomie 6 tys. 607,05 zł.

W SP nr 2 średnia dla tej grupy nauczycieli wynosi już 6 tys. 670,74 zł.

W Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 5 są to stawki rzędu 6 tys. 892,84 zł.

W SP nr 7 średnia pensja to 7 tys. 55,54 zł, w Zespole Przedszkoli nr 2 i 3 – 7 tys. 102,42 zł. Wypłata w SP nr 3 to średnio 7 tys. 103,53 zł, a najwięcej zarabiają nauczyciele dyplomowani w Przedszkolu nr 6, bo 7 tys. 677,33 zł.

– Średnie wynagrodzenie w poszczególnych jednostkach jest różne, niektóre grupy zawodowe w różnych szkołach czy przedszkolach mogą mieć np. więcej nadgodzin, co także wpływa na wysokość wynagrodzeń – mówi Mariusz Krugły, naczelnik wydziału oświaty w UM.

O podliczenie średnich wynagrodzeń nauczycieli poprosiliśmy także w żagańskim starostwie powiatowym. Z wyliczeń zarobków z dziesięciu pierwszych miesięcy b.r. wynika, że nauczyciel stażysta w szkole podległej żagańskiemu starostwu zarabia średnio 4 tys. 109,5 zł, nauczyciel kontaktowy ma wynagrodzenie rzędu 4 tys. 781,8 zł. Średnia pensja nauczyciela mianowanego to 5 tys. 745,5 zł, a nauczyciel dyplomowany zarabia 7 tys. 19 zł.

W Żarach najwięcej dyplomowanych

333 – to średnia liczba nauczycieli w przeliczeniu na etaty  w szkołach podległych Urzędowi Miasta w Żarach. Najmniej jest nauczycieli stażystów, bo to zaledwie 9 etatów. Nauczycieli kontraktowych jest 47 etatów, mianowanych – 74. Najwięcej, bo 203 jest nauczycieli dyplomowanych, czyli najdroższych.

-Wydatki  na wynagrodzenia w przeliczeniu na 1 etat  wynoszą średnio od  4 tys. 900 zł do ponad 7 tys. 600 – informuje Edyta Gotowicka, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Dokładnie średnie zarobki kadry na początku drogi zawodowej (stażyści) wynoszą 4 tys. 845 zł, na kolejnym etapie (kontraktowi) 5 tys. 258 zł. Niemal 1 tys. zł więcej dostaje średnio nauczyciel mianowany – 6 tys. 205 zł. Jak bardzo opłaca się awans zawodowy widać po średniej pensji nauczycieli dyplomowanych, bo ta kwota w Żarach sięga 7 tys. 631 zł.

Napisz komentarz »