REKLAMA

Zdrowie

Pulmonologia znowu zamknięta

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: jb

Od dziś (piątek, 5.11.) oddział pulmonologiczny w Żaganiu przyjmuje tylko pacjentów z koronawirusem. Przez wzrost liczby zakażonych już dwa z trzech oddziałów szpitala przekształcono na covidowe.

Jeszcze we wrześniu minister zdrowia Adam Niedzielski prognozował około 10 tysięcy zakażeń dziennie pod koniec listopada. Jest początek miesiąca, a dobowa liczba zakażonych przekroczyła już 15 tysięcy.

Dwa ostatnie dni przyniosły kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. W środę, 3.11., liczba zakażonych przekroczyła 10 tysięcy dziennie, w czwartek było to już 15 tysięcy. Ostatni taki wynik odnotowano 17 kwietnia, gdy jeszcze nawet nie ruszyły punkty szczepień powszechnych.

Nowa wersja wirusa

W tydzień w naszym województwie przybyło 936 zakażonych. Wśród nich jest 75 kolejnych mieszkańców powiatu żarskiego i 57 z powiatu żagańskiego. Najwięcej chorych odnotowano w czwartek, 4.11. W powiecie żarskim przybyło wtedy 26 chorych i przełożyło się to na liczbę 570 osób z obowiązkiem przebywania w kwarantannie. W powiecie żagańskim było 17 chorych i 267 osób w kwarantannie.

W kraju w tydzień przybyło blisko 61 tysięcy zakażonych. Coraz więcej osób trafia też do szpitali. Jak ocenia Paweł Grzesiowski z Naczelnej Rady Lekarskiej, pandemia jest ponownie w rozkwicie i poza pełna kontrolą lekarzy. – Oznacza to, że zamiast ponad 3 miliony oficjalnych zakażeń w kraju od początku pandemii, realnie może ich być już nawet 10 milionów. Przez nową wersję wirusa Delta jedna osoba może zarazić już nawet 10 kolejnych, przez co w najbliższych tygodniach, można spodziewać się nawet 30 tysięcy zakażonych – prognozuje dr Grzesiowski.

Coraz więcej zakażonych

W naszym województwie przygotowano obecnie 307 łóżek dla zakażonych pacjentów. W czwartek (4.11.) na oddziałach covidowych w lubuskim przebywało 137 pacjentów (tydzien wcześniej było 86 pacjentów).

Od piątku, 5.11., łóżek covidowych będzie jeszcze więcej. 105. Szpital Wojskowy będzie ich miał już łącznie 51. Wojewoda zdecydował o zwiększeniu liczby łóżek na samym oddziale covidowym do 31 miejsc, w tym tygodniu o kolejne 3 miejsca, a od piątku ma to być jeszcze 17 łóżek więcej.

W Żaganiu może leżeć zatem 51 osób, dla których przygotowano 6 respiratorów. W Żarach przy SOR-ze jest dodatkowe łóżko dla osób u których wykryto koronawirusa, zanim trafią one na właściwy oddział.

Oddział pełny

– Pacjenci wypisywani są już od początku tygodnia. Przygotowujemy się wcześniej, bo obecny oddział covidowy praktycznie każdego dnia jest pełny. W piątek otrzymaliśmy 9 łóżek i już w niedzielę były wszystkie zapełnione. Była sytuacja,gdy przenosiliśmy pacjenta z kardiologii, bo testujemy ich przed przyjęciem do szpitala, i trzeba było mu już szukać miejsca na oddziale covidowym w innym mieście, bo nasz był pełny. Jeżeli wiemy, że np. danego dnia zwolnią się miejsca na naszym oddziale covidowym, to kolejne osoby możemy przetrzymać w izolatce, jeżeli okazałoby się, że trzeba je wieźć dalej 100 km na inny oddział  mówi Marek Femlak, z-ca komendanta szpitala.

Na pulmonologię tylko z covid-19

Zwiększenie liczby łóżek covidowych oznacza, że od piątku (5.11.) do odwołania, pacjentów znowu nie przyjmuje oddział pulmonologiczny z pododdziałem wewnętrznym w Żaganiu. Pulmonologia była już zamknięta od jesieni ubiegłego roku, ponownie pacjenci niezakażeni przyjmowani byli od 1 lipca. Po trzech miesiącach znowu jest oddziałem covidowym. Co z tymi, którzy tu się leczyli?

– Pacjenci, których stan zdrowia na to pozwala, są wypisywani do domów, natomiast część pacjentów przekazywana jest do innych oddziałów szpitala. Jeżeli wymagają kontynuacji specjalistycznego leczenia w zakresie pulmonologii przekazywani będą do innych szpitali – dodaje Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Jeżeli zatem otrzymamy teraz skierowanie na oddział pulmonologiczny, o miejsca musimy pytać w Torzymiu, Nowej Soli albo Zielonej Górze.

Oddziały covidowe ponownie tworzone są w Żaganiu.

Problemy z żołądkiem, drętwienie kończyn

Dzisiaj na oddziale covidowym przeważają pacjenci w przedziale 40-60 lat, niezaszczepieni – Ale także starsi, którzy mają po prostu już obniżoną odporność. Trafiają też tacy podwójnie zaszczepieni, to ci, którym minęło ponad pół roku od ostatniej dawki – przyznaje M. Femlak.

Dzisiaj nie tylko duszność czy utrata węchu i smaku są objawami zakażenia.

– Duszność, kaszel,gorączka powinny nas zaniepokoić. Niektórzy skarżą się, że są osłabieni. Neurolodzy nazywają także kolejna grupę objawów jako „mgłę mózgową”. Pacjent trafia to szpitala z podejrzeniem udaru mózgowego, bo ma np. kłopoty z wymową, drętwienie kończyn. Okazuje się, że tomografia ich głowy jest w porządku, a test pokazuje wynik pozytywny na koronawirusa. Te objawy mózgowe po czasie przechodzą, nazywane są przemijającym niedokrwieniem mózgu. Każda osoba, szczególnie niezaszczepiona, która ma objawy nawet od przewodu pokarmowego powinna być czujna – tłumaczy M. Femlak.

Ci, którzy chorobę przechodzą łagodniej, leczą się w domach.

-Gdy ich objawy są coraz bardziej niepokojące, lekarz może wystawić skierowanie na oddział covidowy. Wtedy przyjedzie specjalna karetka dedykowana tylko pacjentom zakażonym. A jeżeli mamy narastającą duszność, wystarczy zadzwonić pod 112 i oczywiście zgłosić, że mamy pozytywny wynik na koronawirusa – mówi zastępca komendanta.

Jedno łóżko dla zakażonych jest także na SOR-ze w Żarach.

– Zdarzają się przypadki, że trafiał do nas pacjent w zawałem. Przy okazji jego test na wirusa wychodzi pozytywnie. Wtedy kardiolodzy przebierają się w kombinezony, ratują człowieka w pierwszej kolejności.  Pacjent jest izolowany i potem trafia na oddział covidowy – tłumaczy.

 

 

 

Dane do wykresu

Liczba zakażeń w kraju

Bieżący tydzień

piątek 29.10. – 9387

sobota 30.10. – 9798

niedziela 31.10. – 7145

poniedziałek 1.11. – 4894

wtorek 2.11. -4514

środa 3.11. – 10429

czwartek 4.11. – 15515

 

Ubiegły tydzień

piątek 22.10. – 5706

Sobota: 23.10. – 6274

Niedziela: 24.10. – 4728

Poniedziałek: 25.10. – 2950

Wtorek: 26.10. – 6265

Środa: 27.10. – 8361

Czwartek: 28.10. – 8378

Napisz komentarz »