REKLAMA

Zdrowie

Covid paraliżuje szkoły

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: bj

Dopiero po długim weekendzie (15.11.) do nauki wróci jedna trzecia uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach. Przyczyną jest zakażenie covidem. Wirus pojawił się też w innych szkołach.

– W tej chwili zajęcia zdalne odbywa 150 uczniów z ogólnej liczby ok. 450. W większości są to „połówki” klas łączonych w ramach dwóch zawodów  – mówi Bartłomiej Kubiak ze Starostwa Powiatowego w Żarach. 

Informacja o pierwszej zakażonej nauczycielce pojawiła się w sobotę, 31.10.

– Dyrektor szkoły do Sanepidu podał nazwiska i numery pesel uczniów, którzy mieli z nią kontakt. Na tej podstawie inspekcja może stwierdzić, kto był zaszczepiony, a kto nie – mówi B. Kubiak.

To, czy uczeń był zaszczepiony czy nie, nie ma wpływu na decyzję o zajęciach zdalnych. Ma jednak wpływ na izolację. Ci, którzy nie są nią objęci, poza tym, że nie chodzą do szkoły, mogą wychodzić z domu. Ci na kwarantannie z domu wychodzić nie mogą.

– Obowiązku kwarantanny nie stosuje się w stosunku do osób zaszczepionych – uzupełnia Dagmara Nerga, dyrektor żarskiego Sanepidu.

Uczniowie do szkoły wrócą 15.11.

Covid pojawił się także w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa. Tam w izolacji pozostaje 8 uczniów.

Podstawówki też na zdalnym

Zakażenia nie ustrzegły się też szkoły podstawowe.

– Aktualnie zajęcia zdalne z uwagi na izolację uczniów odbywają się w dwóch żarskich szkołach, tj. Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 5. W Piątce kwarantanna nałożona została na 27 uczniów z klasy V,  do soboty 6.11. oraz 16 uczniów z klasy VII, do dziś, czyli piątku, 5.11. Kwarantanną nie objęto 7 uczniów oraz nauczycieli z uwagi na zaszczepienie pełnym cyklem – informuje Magdalena Witchen z Urzędu Miasta w Żarach.

Również do dziś (5.11.) zdalne zajęcia ma część uczniów Dwójki.

– W Szkole Podstawowej nr 2 kwarantanna nałożona została na uczniów wszystkich klas V, klasy VI, wszystkich klas VII i VIII z powodu zakażenia jednego z nauczycieli – dodaje M. Witchen.

– Jeden z nauczycieli miał pozytywny wynik. Te klasy, które miały z nim kontakt od poniedziałku do środy ubiegłego tygodnia, mają wyznaczoną kwarantannę. Część osób ma izolację do soboty, 6.11. Martwię się o dzieci i o grono pedagogiczne, ale mam nadzieję, że już wszyscy będą zdrowi – mówi Marzena Mosakowska-Wrona, dyrektorka Dwójki.

Napisz komentarz »