REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Przedzierają się przez granicę

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: mk

Aż 450 nielegalnych imigrantów zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej od sierpnia do końca października na naszej zachodniej granicy.

Nadodrzański Odział Straży Granicznej patroluje granicę od Kłodzka na Dolnym Śląsku przez całą długość województwa lubuskiego. 

– Obcokrajowcy najpierw przedostali się do Polski nielegalnie z Białorusi, a potem próbowali przekroczyć granicę z Niemcami – mówi mjr SG Joanna Konieczniak. – Cudzoziemcy byli zatrzymywani w grupach, liczących od 2 do kilkunastu osób. W tym okresie zatrzymano także 41 pomocników, którym postawiono zarzut udzielenia pomocy w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom w celu otrzymania korzyści majątkowej. Dodatkowo pomocnikom, którymi byli przeważnie obywatele Syrii, Iraku, Indii, Gruzji, Ukrainy czy Tadżykistanu, wydawano decyzje o zobowiązaniu do powrotu z jednoczesnym zakazem wjazdu do państw Schengen na okres 5 lat – mówi J. Konieczniak.

 Na naszej granicy tylko od piątku, 29.10., zatrzymano 14 obywateli Syrii i 7 obywateli Iraku.

– Obcokrajowcy nielegalnie przebywali na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Byli to sami mężczyźni w wieku od 17 do 34 lat – wyjaśnia J. Konieczniak i dodaje: – W jednym przypadku cudzoziemcy przewożeni byli autem osobowym. W kontrolowanym przez funkcjonariuszy SG z Tuplic bmw jechało 6 obywateli Syrii, kierowcą był 39-letni Syryjczyk, posiadający niemiecki tytuł pobytowy. Kolejnych dwóch Syryjczyków funkcjonariusze SG z Tuplic zatrzymali w momencie, gdy zamierzali pieszo przekroczyć granicę przez most w miejscowości Siedlec – dodaje. 

Wobec zatrzymanych cudzoziemców zostały wszczęte postępowania administracyjne, które finalnie doprowadzą do tego, że zostaną zobowiązani do powrotu do swoich krajów.

Napisz komentarz »