REKLAMA

Samorząd

Zima będzie droga

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: bj

Za odśnieżanie dróg należących do Starostwa Powiatowego w Żarach odpowiedzialne będą trzy firmy.

Komunalna spółka Pekom z Żar odpowiadać będzie za Żary, Kunice w kierunku do Jankowej Żagańskiej, Mirostowice Dolne, drogę Marszów-Kunice, Mirostowice Dolne, Mirostowice Górne, Łaz i Olbrachtów. Otrzyma za to 324 tys. 515 zł. To o ponad 100 tys. zł więcej niż w ubiegłym sezonie, gdzie ich wynagrodzenie wyniosło ponad 210 tys. zł.

Z kolei za gminę Żary, Lipinki Łużyckie, Trzebiel i Tuplice weźmie się Przedsiębiorstwo Sprzętowe Adama Wawruszaka z Żar. Zainkasuje za to 401 tys. 710 zł. Tu też jest spora podwyżka wynagrodzenia, bo przed rokiem za to samo wzięli 271 tys. 400 zł.

Zakład Transportowy i Ogólnobudowlany Edwarda Karpowicza z Lubska zajmie się odśnieżaniem w Lubsku – za 428 tys. 245 zł oraz na terenie gmin Trzebiel i Lipinki Łużyckie (część dróg, którymi zajmować nie będzie się Przedsiębiorstwo Sprzętowe) oraz Przewóz – za 293 tys. 512 zł.

„Akcja zima” zaplanowana jest od połowy listopada, ale faktycznie rozpoczyna się, gdy jej początek zostanie ogłoszony przez urzędników. Dzieje się tak wówczas, gdy pojawia się śnieg albo oblodzenie czy marznące opady.

Choć ceny są dużo wyższe niż przed rokiem, urzędnicy nie są zaskoczeni.

– Spodziewaliśmy się droższych ofert. Zdrożała sól, paliwo, koszty wynagrodzenia. Mamy jednak furtkę – będziemy stosować zasadę, że w razie dobrych warunków pogodowych będziemy mogli akcję zima zawiesić, a potem ją odwiesić. Wtedy to wynagrodzenie wypłacane będzie proporcjonalnie, tylko za czas przepracowany – wyjaśnia Joanna Rączkowska-Manaj, naczelniczka wydziału komunikacji, transportu i dróg w Starostwie Powiatowym.

Napisz komentarz »