REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Z czołgami na imigrantów

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Żołnierze ze świętoszowskiej 10. Brygady Kawalerii Pancernej wraz z leopardami zostali przerzuceni na wschód kraju. Oficjalnie – w ramach manewrów wojskowych. W praktyce – do obrony granicy z Białorusią i przed imigrantami.

Aż 850 żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej wraz ze swoimi leopardami trafiło do nowej bazy w Białej Podlaskiej. Na wschód zostali przetransportowani w 11 kolumnach.

? To także sprawdzian ich współpracy z żołnierzami z innych jednostek ? komentuje minister obrony narodowej, Mateusz Błaszczak. ? Czas pokonania prawie 770 km z zachodu na wschód był satysfakcjonujący.

Świętoszowscy pancerniacy wspomogą żołnierzy, którzy pilnują przed imigrantami granicy polsko-białoruskiej, wzdłuż której rozmieszczono blisko 400 posterunków. W niedzielę, 31 października, cudzoziemcy podjęli 470 prób przekroczenia granicy. Dobę wcześniej Straż Graniczna odnotowała aż 727 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Dramatycznie na granicy było 2 listopada, gdy do imigrantów strzelano plastikowymi nabojami. Byli ranni.

Przykrywka

Generał broni Mirosław Różański, były dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (w skład jej wchodzi 10. BKPanc.) twierdzi, że polski rząd stracił kontrolę na granicy.

– Rządząca partia nie panuje nad sytuacją  Mówienie o manewrach to tylko przykrywka dla nieudolnych i nieprzemyślanych działań. Pod pozorem sprawdzania sprawności i mobilności polskich jednostek, przerzuca się kolejną jednostkę na wschód, aby wsparła Straż Graniczną, Żandarmerię Wojskową  i Terytorialsów w powstrzymywaniu imigrantów na granicy – komentuje generał Różański. – Przecież to już czwarta dywizja, która jest przerzucana na wschód w tej sprawie.

W podobnym tonie wypowiada się gen. bryg. Zbigniew Szura.

– Moim zdaniem, trzeba ten problem umiędzynarodowić, włączyć do przygranicznych działań NATO i Unię Europejską. Bo jak się okazuje, nasz rząd sam tego pożaru nie ugasi, a ofiar na granicy przybywa z każdym dniem – mówi.

Napisz komentarz »