REKLAMA

Samorząd

Bieda aż piszczy. Podatki w górę

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Gmina Brzeźnica otrzymała ponad 7 mln zł na budowę świetlicy oraz oczyszczalni ścieków. Euforia szybko minęła. Teraz wójt głowi się, skąd znaleźć 600 tys. zł na wkład własny. – Mamy problem. Ledwo zepniemy przyszłoroczny budżet. Jesteśmy najbiedniejszą gminą w lubuskim – mówi Jerzy Adamowicz.

Gmina otrzymała 3 mln 673 tys. zł na budowę Centrum Kultury Górali Bukowińskich w Brzeźnicy oraz kolejne 3 mln 505 tys. zł – na kanalizację i oczyszczalnię ścieków w Jabłonowie. Na pierwsze zadanie musi mieć 410 tys. zł wkładu własnego, na drugie – 190 tys. zł. Razem to 600 tys. zł, które, jak się okazuje – ciężko będzie wysupłać w przyszłorocznym budżecie.

– W najbliższym czasie będziemy ogłaszać przetargi na oba zadania. Musimy je zrealizować w ciągu dwóch lat, aby nie stracić dofinansowania – mówił wójt J. Adamowiczna środowej sesji, 3 listopada. – Pani skarbnik myśli, gdzie znaleźć te 600 tys. zł. Jesteśmy najbiedniejszą gminą w województwie, mamy najniższy dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak co roku mamy problem, aby spiąć budżet.

Wójt już wpadł na pomysł, jak zwiększyć skromne dochody. Od stycznia przyszłego roku mieszkańcy zapłacą wyższe podatki od nieruchomości. Za podniesieniem stawek było 12 radnych, od głosu wstrzymał się Artur Jasiński.

Najbardziej podwyżkę odczują przedsiębiorcy. Wójt zaplanował wzrost ceny za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej o 92 grosze – z 22,08 zł do 23 zł. Za 1 metr kw. budynku, w którym prowadzona jest działalność związana z obrotem materiałem siewnym, trzeba będzie zapłacić 11,50 zł (o 48 groszy więcej), a za 1 metr kw. budynku zajętego na działalność pożytku publicznego – 6,50 zł (o 30 groszy). Z kolei za 1 mkw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, przedsiębiorca zapłaci 96 groszy, czyli o 5 grosze więcej. O 23 groszy wzrośnie podatek od gruntów pod wodami – z 4,70 zł do 4,93 zł od 1 ha powierzchni, zaś o 2 grosze – podatek od pozostałych gruntów (z 0,48 zł do 0,50 zł od 1 mkw.). O 2 groszy wzrośnie podatek od gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji (z 3,14 zł do 3,16 zł od 1 mkw.).

Napisz komentarz »