REKLAMA

Wasze sprawy

Żaranie nie zawiedli

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: mk

To była już dziesiąta zbiórka stowarzyszenia Tobie i Miastu, którą przeprowadzono na żarskich cmentarzach we Wszystkich Świętych.

W poniedziałek, 1 listopada, na żarskich cmentarzach odbyła się zbiórka organizowana przez Edytę Gajdę i stowarzyszenie Tobie i Miastu, wolontariusze zbierali pieniądze na schodołaz dla Julii Kowalczyk (19 l.) i na rehabilitację Kacpra Jóźków.

– Udało nam się zebrać dokładnie 31 tys. 500 zł, dodatkowo w naszych puszkach znalazło się 55 euro i 6 funtów. Do puszek wrzucono też dwa przekazy po 150 zł dla każdego z dzieci, więc w sumie wyszło 32 tys. zł. W środę,. 3.11., na konta dzieci trafiło po 16 tys. zł – mówi E. Gajda, pomysłodawczyni zbiórki z okazji 1 listopada.

Julia Kowalczyk choruje na padaczkę lekooporną oraz niedoczynność tarczycy. U nastolatki zdiagnozowano także zaniki tkanki mózgowej. Rodzina dziewczynki mieszka w starej kamienicy i potrzebuje sprzętu – specjalnego schodołazu, który ułatwi jej mamie, Alicji Mizerze, zabieranie Julki na dwór.

U Krystiana Jóźków w 2020 roku zdiagnozowano dystonię typu 12. Choroba objawia się tym, że chłopca łapią nagłe skurcze, które paraliżują jego ciało, a w szczególności ręce, nogi i twarz. Krystian przestał też mówić. Dzięki pieniądzom ze zbiórki, nastolatek będzie się mógł dalej leczyć i odbywać kosztowne rehabilitacje.

100 wolontariuszy

W akcję zbiórki pieniędzy dla Krystiana i Julki zaangażowało się ponad 100 wolontariuszy z żarskich szkół i klubów sportowych.

– Jestem bardzo zadowolona z efektów zbiórki. Suma jest naprawdę imponująca. Mieszkańcy Żar już się do tej zbiórki przyzwyczaili, nic nikomu nie trzeba tłumaczyć. Mieli przygotowane pieniądze i reagowali bardzo pozytywnie, co jest bardzo budujące – mówi E. Gajda.

Napisz komentarz »