REKLAMA

Bez kategorii

Dobrali się mieszkańcom do portfeli

Opublikowano 05 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania i jego radni podwyższyli mieszkańcom podatki od nieruchomości, opłaty za śmieci i za zajęcie pasa drogowego. Od stycznia przyszłego roku wzrosną również koszty parkowania

Podwyżki radni przyjęli milcząco, na szybko, bez dyskusji, na piątkowej sesji (29.10.). Od nowego roku mieszkańcy Żagania zapłacą o 6 zł więcej miesięcznie od osoby za odbiór odpadów (wzrost z 25 do 31 zł). Jak tłumaczą urzędnicy, podwyżka jest konieczna, bo dochody z opłat, jakie ponoszą mieszkańcy za odbiór śmieci przez miejską spółkę MPOiRD, nie zbilansują w całości kosztów wywozu i recyklingu odpadów. Burmistrz szacuje, że Urzędowi Miasta zabraknie 1,2 mln zł do końca tego roku.

– Na podniesienie stawki wpływ ma wzrost cen paliwa, recyklingu i odzysku odpadów komunalnych – tłumaczy burmistrz Andrzej Katarzyniec.

Ale to nie koniec. Wzrosną również podatki od nieruchomości. Najbardziej odczują je przedsiębiorcy. I tak, za 1 metr kw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zapłaci 1,02 zł, czyli o 8 gr więcej. Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 85 gr (o 11 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 24,40 zł (o złotówkę drożej!). O 38 groszy  za metr kw. wzrośnie stawka dla osób prowadzących świadczenia zdrowotne (z 4,87 zł do 5,25 zł). Podwyżka da Urzędowi Miasta dochód w kwocie 766 tys. zł.

Drożej za parking i zajęcie pasa

Wzrosną również opłaty za parkowanie w płatnej strefie w centrum Żagania. I tak, od stycznia za pół godziny parkowania zapłacimy o 50 groszy drożej (1,50 zł), za pierwszą godzinę – o 90 gr więcej (podwyżka z 1,60 zł do 2,50 zł), za drugą godzinę – o 1,10 zł więcej (z 1,90 zł do 3 zł), za trzecią godzinę – o 1,40 zł więcej (z 2,20 zł do 3,60 zł), za czwartą i każdą kolejną  – o 90 gr więcej (z 1,60 zł do 2,50 zł).

W górę idą też opłaty za zajęcie pasa drogowego. Stawka za 1 mkw. powierzchni jezdni (za jeden dzień) za zajęcie do 20 procent jej szerokości wyniesie 5 zł, od 20 do 50 procent powierzchni – 8 zł, powyżej 50 procent powierzchni – 10 zł.

 Za podwyżką podatków była koalicja burmistrza: Wiesław Bochenek, Dariusz Jadach, Kinga Drewicz, Małgorzata Klorek, Stanisław Kucab, Tomasz Nowak, Krzysztof Omieljańczyk, Henryk Sienkiewicz, Krzysztof Sieńko, Ireneusz Szaniawski, Jakub Witek, Piotr Węglik, Agnieszka Ziętek-Muszyńska. Przeciw głosowali: Andrzej Chodań, Tomasz Kwarciński, Grzegorz Kuźniar  i Daniel Marchewka. Od głosu wstrzymał się Tomasz Maciejak. Na sesji nie było Piotra Łosia.

Napisz komentarz »