REKLAMA

Samorząd

Burmistrz chce podnieść podatki

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: nk

Danuta Madej, burmistrz Żar, chce podnieść podatki od nieruchomości o 6 procent. Sprzeciwia się temu część radnych.

Do sensacyjnego głosowania doszło podczas środowej (27.10) komisji mienia komunalnego. W trakcie dyskusji nad uchwałą dotyczącą podwyżek podatków w przyszłym roku, radni opozycji zarzucili przedstawicielom burmistrza, że nie były prowadzone konsultacje z przedsiębiorcami na temat podwyżek i że zaproponowana podwyżka o 6 proc. nie jest zgodna z tym, co ustalono w 2019 roku.

Podwyższają bez konsultacji

– Przedsiębiorcy prosili o to, żeby nie dochodziło do kumulacji podwyżek w jednym roku. Dwa lata temu podnieśliście podatki o 8 proc. W tym roku znowu podnosicie o 6 proc. Nie tak się umawialiśmy – mówił na komisji Marcin Grubizna, radny i przedsiębiorca.

– Miasto, żeby się rozwijać, potrzebuje pieniędzy. Rosną koszty, rosną wynagrodzenia, miasto potrzebuje tych pieniędzy – przekonywała radnych Iwona Pawlik, naczelnik wydziału podatków i opłat w Urzędzie Miasta.

– Dlaczego pieniędzy na wypłaty szukacie w podwyżkach podatków? Wydajecie pieniądze na głupoty, jak choćby wyszywane fotele w Lunie, a potem mówicie, że ich nie ma. Tak nie może być! – mówił M. Grubizna.

Wyłamał się

Radny w końcu zaproponował złożenie wniosku o zdjęcie z porządku obrad uchwały o podwyżce podatków, do czasu aż odbędą się konsultacje z przedsiębiorcami.

Ku zaskoczeniu, opozycja głosowanie wygrała stosunkiem głosów 5 do 4, bo wstrzymał się radny Łukasz Rubczyński, który do tej pory głosował zgodnie z tym, jak chciała burmistrz.

Tym samym na dzisiejszej (29.10) sesji Rady Miasta wszyscy radni będą musieli się wypowiedzieć, czy są za konsultacjami w sprawie podatków, czy bezkrytycznie zgadzają się na ich podniesienie bez zasięgnięcia opinii mieszkańców miasta.

Napisz komentarz »