REKLAMA

Zdrowie

Oddział covidowy już pełny!

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: jb

W tydzień o 100 procent zwiększyła się liczba pacjentów na oddziale covidowym 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu. Zajęte są już wszystkie łóżka.

Obecnie dla zakażonych szpital ma przygotowane 22 łóżka na piętrze dawnej ginekologii i oddziału noworodkowego. W ubiegłym tygodniu na oddziale przebywało 11 pacjentów. Ale chorych przybywa bardzo szybko. W czwartek, 28 października, na oddziale leżało już 22 pacjentów, z których 2 wymagało podłączenia do respiratora.

W czwartek, komendant 105. Szpitala Wojskowego miał spotkanie z dyrektor oddziału NFZ w Zielonej Górze.

– Przy okazji mowa była także o zwiększeniu ilości łóżek covidowych o 9 kolejnych. Od tego, jak szybko wojewoda podpisze tę decyzję, zależeć będzie, kiedy zmiany zostaną wprowadzone – mówi Joanna Branicka, rzeczniczka oddziału NFZ.

Dodatkowe łóżka prawdopodobnie zostaną dostawione na obecnym oddziale zakaźnym. Na razie nie ma informacji, by zamknięty dla niezakażonych pacjentów miał zostać kolejny oddział.

Przygotowanie do wydzielenia kolejnych miejsc trwało już od ubiegłego tygodnia.

– Na ten moment sytuacja jest taka, że jeżeli trafią do nas kolejni pacjenci z covidem, to zostaną przyjęci, bo z pełnego oddziału część pacjentów zostanie wypisana do domów. W najbliższych dniach nie będziemy mieli problemów z wolnymi miejscami – uspokaja Marek Femlak, zastępca komendanta ds. lecznictwa. – O zwiększeniu liczby łóżek i tak decydować będzie wojewoda po konsultacji z NFZ. Na ten moment nie wiemy, czy będziemy otwierać kolejny oddział. Wydaje się, że w oparciu o te łóżka, które mamy, damy sobie radę, biorąc pod uwagę, że średnio przybywa jeden pacjent dziennie. Ale co potem, zadecyduje wojewoda – dodaje M. Femlak.

Obecnie w naszym województwie dostępnych jest 268 łóżek dla pacjentów covidowych. Zapewniają je szpitale w Żaganiu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Torzymiu i Sulechowie. W czwartek (28.10.) zajętych było 86 łóżek. Dziewięciu pacjentów wymagało podłączenia do respiratora.

W szczytowym momencie poprzedniej fali pandemii, 105. Szpital Wojskowy zabezpieczał łącznie 160 łóżek na oddziałach w Żaganiu i Żarach.

– Jeżeli liczba zakażeń będzie na tyle duża, że wojewoda zadecyduje, żeby szpital otworzył kolejny oddział jako covidowy, to najprawdopodobniej będzie on w Żaganiu – dodaje M. Femlak.

Niechlubne rekordy

W ostatnim tygodniu padły kolejne rekordy zakażeń. Do rejestru chorych przybyło 49 mieszkańców powiatu żarskiego i 35 z powiatu żagańskiego.

Większa liczba zakażonych przekłada się na liczbę osób w kwarantannie. Wczoraj (28.10.) taki obowiązek miało już 207 mieszkańców powiatu żarskiego i 185 z powiatu żagańskiego.

W naszym województwie w tydzień przybyło 568 chorych, a w kraju ponad 42 tysiące osób.

Dzienna liczba zakażeń wynosząca ponad 8 tysięcy była dokładnie pół roku temu, czyli 29 kwietnia.

Napisz komentarz »