REKLAMA

Polityka

Nie chcieli go już na dyrektora

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: jb

Jerzy Bielawski nie jest już dyrektorem Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku. Szef PiS-u w powiecie żagańskim posadą cieszył się 5 lat.

– Rolę dyrektora LODR pełniłem na czas określony, kadencja trwała 5 lat. Skończyła się 11 października – mówi J. Bielawski, szef PiS-u w powiecie żagańskim.

Jeszcze w październiku, były już dyrektor, był na służbowym wyjeździe studyjnym w Gruzji. W rozmowie z „Regionalną” zdradza, iż spodziewał się, że kolejnego powołania na to stanowisko nie otrzyma.

– Rozmawiałem z panią minister Anną Gembicką (która odpowiada za ośrodki doradztwa rolniczego) o ewentualnej przyszłej kadencji. Uważałem i uważam, że pełniąc funkcję dyrektora ODR, powinienem mieć odpowiednie wynagrodzenie do odpowiedzialności, jaką ponoszę. A takiego nie miałem i nasze zdania się różniły – mówi J. Bielawski. I tłumaczy: – Miałem najniższe wynagrodzenie ze wszystkich 16 dyrektorów ODR w kraju, już w 2016 roku poprzedni dyrektor zarabiał więcej niż ja obecnie, a mamy 2021 rok. I to nawet rozumiem, ale uważam, że nie mogłem zarabiać mniej niż pracownicy z mojego ośrodka. O kwocie mówić nie chcę – zastrzega.

Z oświadczeń majątkowych J. Bielawskiego, które składa jako radny powiatowy, wynika, że zarabiał około 100 tys. zł rocznie. W 2020 roku było to 95 tys. zł, co daje 7,5 tys. zł miesięcznie.

Skończył po cichu

Początek swojej pracy w LODR J. Bielawski miał spektakularny. Opisywaliśmy, jak w październiku 2016 r. przyjechał do ośrodka z nominacją od ministra i zajął gabinet dyrektora, ku zaskoczeniu wszystkich pracowników. Pojawiały się wówczas zarzuty, że z rolnictwem nie ma nic wspólnego, a powołanie go na stanowisko dyrektora jest wyłącznie decyzją partyjną (J. Bielawski jest szefem PiS w powiecie żagańskim, a PiS wcześniej wygrał wybory parlamentarne).

– Jako dyrektor odpowiadałem za inne zadania niż mój zastępca. On jest doktorem nauk rolniczych, odpowiadał za ścisłe, merytoryczne działy rolnictwa. Mieliśmy podział zadań i uważam, że swoją rolę wypełniłem. Można zapytać pracowników, jakie dostali podwyżki. Z ostatniego, 16. miejsca w kraju w kategorii średniego wynagrodzenia, potrafiłem podnieść zarobki w ośrodku do czwartego miejsca. Zostawiłem po sobie załatwionych wiele spraw, które na pewno następca będzie mógł wykorzystać. Byłem jedynym z dyrektorów ODR, do którego przyjechał urzędujący prezydent Andrzej Duda. Byłem pierwszym dyrektorem w kraju, który sprawił, że wszystkie powiatowe zespoły doradztwa rolniczego posiadały do dyspozycji samochody – wymienia swoje zasługi.

Nieoficjalnie mówi się, że o zakończeniu pracy J. Bielawskiego zdecydowały nie tylko względy finansowe. Do ministerstwa miały trafiać donosy, nawet z samego ośrodka, ostatni – tydzień przed końcem kadencji.

– Pracuję w administracji publicznej ponad 20 lat, pierwszy raz mi się zdarzyło, że musiałem odpowiadać na anonimy i donosy do ministerstwa. Tylko mnie oczerniały i były niepotwierdzone faktami. Miałem takie przynajmniej raz na kwartał – potwierdza Bielawski.

Ma bliżej

Z Kalska J. Bielawski przeniósł się do Wiechlic. Wrócił na stanowisko zastępcy kierownika Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP. 14 października już brał udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

– Byłem urlopowany z tego miejsca na czas pełnienia roli dyrektora. Stanowisko zastępcy nie było obsadzone do tej pory, więc nikomu nie zabieram teraz pracy, nikogo nie zwalniam – mówi J. Bielawski. I widzi też plusy zmiany miejsca pracy. – Na pewno mam bliżej. Przez ostatnie 4 lata samych dojazdów do pracy było 130 tys. kilometrów. Dziennie przejeżdżałem minimum 160 km, a teraz mam 40 km w obie strony.

Czy jest mu żal?

– Nie potrafię powiedzieć. Zawsze jest tak, że jak człowiek przychodzi do jakiegoś zakładu i pracuję parę lat, to jest mu trochę przykro. I się zastanawia, czy się spełniło swoją misję czy nie. Praca na stanowisku dyrektora to była dla mnie misja, którą wykonywałem dobrze – mówi.

Ministerstwo jeszcze nie wyznaczyło nowego dyrektora LODR. Na razie pełniącym obowiązki dyrektora jest dotychczasowy zastępca Bielawskiego – Roman Frankowski.

Napisz komentarz »