REKLAMA

Gospodarka

Dymy i smrody pójdą na Żary

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: bj

Rozrasta się strefa przemysłowa w Sieniawie Żarskiej. Hektarową działkę kupił Magnaplast. W kolejce stoi Panattoni. – To jest ogrom, którego ludzie chyba nie są w stanie sobie wyobrazić – mówi Józef Łahucik, radny powiatowy i mieszkaniec Sieniawy.

Hektar ziemi za swoją siedzibą kupiła podczas przetargu (22.10.) zorganizowanego przez Urząd Gminy w Żarach firma Magnaplast z Sieniawy Żarskiej. To dwie działki – nieprzejezdne, zarośnięte krzewami, ogrodzone prowizorycznym płotem z siatki.

Magnaplast był jedynym chętnym do kupna, więc cena wyniosła tylko 10 tys. zł wyżej od wywoławczej, czyli 620 tys. zł.

Przez działkę tranzytem przechodzi wodociąg i rura odprowadzająca wody opadowe, do obsługi sąsiednich działek, gdzie znajduje się m.in. szatnia na boisku oraz dom jednorodzinny. Dlatego urzędnicy zamierzają się zabezpieczyć zapisem o służebności, by pomimo zmiany właściciela sieć działała jak dotychczas. Dokumenty mówią też o tym, na jaki cel teren może być przeznaczony.

– Nie ma tu planu zagospodarowania przestrzennego, ale zostały wydane decyzje o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hali produkcyjno-magazynowej – informuje Edyta Ciecierska, sekretarz gminy.

Bez entuzjazmu

Mieszkańców powiększanie się terenów przemysłowych niekoniecznie cieszy.

– Strefa została stworzona na zapleczu gminy, bo tak chyba było wtedy wygodnie. No i tu się z Lipinek firma przeniosła, bo tu miała więcej miejsca. A teraz jeszcze szykuje się Panattoni – narzeka Józef Łahucik, radny powiatowy i mieszkaniec Sieniawy Żarskiej.

Firma Panattoni rzeczywiście robi przymiarki do budowy w niewielkiej odległości od Magnaplastu. Przypomnijmy. Chodzi o budowę dwóch hal magazynowo-usługowo-produkcyjnych z zapleczem socjalnym i biurowym. Do tego powstanie budynek pompowni, zbiornik retencyjny na 8 tys. metrów sześciennych, budynek wartowni, drogi wewnętrzne, place manewrowe, wiaty, 131 doków dla samochodów ciężarowych, parking na 200 aut. Hale będą przeznaczone pod wynajem. Powierzchnia zabudowy ma tu zająć ponad 7 hektarów, parkingi – 4 hektary, a długość dróg wewnętrznych – niemal 2 km. Hale w części magazynowej wyposażone będą w regały wysokiego składu. Część hali ma być przeznaczona na mroźnie i chłodnie do przechowywania artykułów spożywczych, kosmetycznych bądź farmaceutycznych. Inwestor dopuszcza możliwość wynajęcia części hali właśnie firmie zajmującej się sprzedażą farmaceutyków. Praca tu odbywać się ma na okrągło – 7 dni w tygodniu, na 3 zmiany. Zatrudnienie sięgnie 1 tys. 700 osób. Według założeń, całość obsługiwana będzie przez około 100 wozów na dobę. Gmina przystąpiła do zmiany planu zagospodarowania terenu, bo firma chciałaby budować budynki o wysokości 15 m.

Pachniało kumoterstwem

– Panattoni interesuje się prywatną działką. Nie chcą wziąć 10 hektarów w przygotowanej do tego celu strefie gminnej, w kierunku do Lubomyśla. Wolą tutaj, od osoby prywatnej kupić. To była ziemia rolna, potem przekształcona na przemysłową. To już wtedy, przed laty, brzydko pachniało – mówi J. Łahucik. I zapewnia: – Będziemy coś próbowali robić. Trudno, jest już ta strefa utworzona, jeszcze za wójta Dżygi, z dopuszczalnymi 10 metrami wysokości budynków. Niechby to zostało. Na pewno zwrócimy się też do GDDKiA. Przecież transport stąd kompletnie zablokuje drogę – dodaje.

Liczy też na to, że sprawa zainteresuje mieszkańców miasta.

– Cały czas to obserwuję. Jak dymy, smrody idą na Żary, może raz w tygodniu idą w stronę Sieniawy. Teraz jeszcze to Panattoni. Przecież oni planują gigantyczne hale. Z tego 30 proc. ma iść pod produkcję, czyli ok 3 hektary. Można się spodziewać, że będą kolejne dymy, które tak samo pójdą na Żary. To jest ogrom, którego ludzie chyba nie są sobie w stanie wyobrazić – podkreśla Łahucik.

komentarze »
 1. Olo 10 listopada 2021 07:17 - Odpowiedź

  Panattoni w Sulechowie ueuchamia swoją halę, można tam sprawdzić jaki będzie ruch i hałas wokół firmy. Konieczne bęzie rondo albo światła na skrzyżowaniu z wyjazdu z Panattoni.
  Czas już zainstalować wiele czujników powietrza w mieście na wzór Krakowa i realnie monitorować stan powietrza w mieście i Gminie Żary.

 2. Waldek 14 listopada 2021 13:41 - Odpowiedź

  Nie można wybudować wyższego budynku mieszkalnego niż sąsiadujące. Firma może bezkarnie wybudować dowolnie wysoki budynek tam gdzie ma taką chęć.
  Uważam, że Panattnoni nie może wybudować w Sieniawie budynku o wysokości 15 pięter, ponieważ sąsiednie budynki mają wysokość 1 piętra.
  Jeśli jest inaczej to chyba jest jakiś problem w prawie i nierówność pomiędzy obywatelem i biznesem.

 3. Luki 2 grudnia 2021 23:03 - Odpowiedź

  Ruch Samochodów zwiększy sie znacznie, a już teraz na trasie z Żar do zjazdu na autostradę w Królowie jest znaczny. Mieszkańcy okolicznych miejscowości już mają trudności z normalnym życiem, przez hałas z ciężarówek które nie przestrzegają limitów prędkości.

Napisz komentarz »