REKLAMA

Samorząd

Wykopią nowe studnie

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: nk

Żarski Zakład Wodociągów i Kanalizacji chce wybudować nowe studnie, które zastąpią te wyeksploatowane. Dodatkowo ruszy remont Stacji Uzdatniania Wody w dzielnicy Kunice.

Dla potrzeb mieszkańców Żar woda jest pobierana w 24 studniach, które są zlokalizowane w 6 ujęciach. Obecnie trwa likwidacja ujęcia nr 5 znajdującego się w rejonie ul. Żagańskiej. W związku z tym planowany jest odwiert studni zastępczych. W żarskim Urzędzie Miasta ruszyły już formalności w tej sprawie. Studnie mają mieć głębokość 51 m i 54 m i powstaną przy ul. Piastowskiej.

Lepsza od butelkowanej

Rocznie w Żarach uzdatnianych jest ok. 2 mln metrów sześc. wody. Największe żarskie ujęcie, w którego skład wchodzi 12 studni, znajduje się przy ul. Piastowskiej. Są tam pobierane wody z utworów trzeciorzędowych, które trafiają do stacji uzdatniania przy ul. Piastowskiej, a potem wodociągami do mieszkańców.

– Żarska kranówka ma więcej minerałów niż woda butelkowana w supermarketach. Jej jakość jest monitorowana – przekonuje Marek Goraj, prezes ZWiK w Żarach, który został wybrany przez Radę Nadzorczą na prezesa zarządu spółki na 5-letnią kadencję. Przewodniczącą Rady Nadzorczej jest Maria Wrońska, zastępcą Andrzej Skibiński, a sekretarzem Jarosław Wróblewski.

Będą remontować

Firma planuje w przyszłym roku ponownie uruchomić stację uzdatniania wody w dzielnicy Kunice. Wyłoniono już firmę, która wykona remont stacji. Prace mają kosztować 2 mln 600 tys. zł i zakończą się pod koniec 2022 roku. Planowana są również prace, które mają unowocześnić stacje uzdatniania wody przy ul. Piastowskiej i przy ul. Zawiszy Czarnego.

Napisz komentarz »