REKLAMA

Sport

Mistrz w trójboju

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Michalina Kozarowicz

Rafał Klauz (50 l.) z Mierkowa ma wyjątkową krzepę. Skromny sołtys został mistrzem świata w trójboju siłowym.

Rafał Klauz z Mierkowa (gmina Lubsko) zdobył tytuł mistrza świata w trójboju federacji GPC podczas zawodów w Pabianicach w województwie łódzkim. Impreza odbywała się od 18 do 24 października. Nasz zawodnik wystartował w kategorii wiekowej 50-54 lata i wagowej do 125 kg. To nie jego pierwszy start. Wcześniej zdobył m.in. tytuł mistrza Europy w 2018 roku.

– Trenuję od 19 roku życia, czyli już ponad 30 lat – mówi R. Klauz, który jest nie tylko sportsmenem ale także sołtysem Mierkowa. – Sport to dla mnie przyjemność. Nie jestem jak inni, którym potrzebna jest jakaś specjalna dieta czy treningi po kilkanaście razy w tygodniu. Jestem zwykłym człowiekiem, który lubi dać o zdrowie i kondycję. Czasem wypada jeden trening w tygodniu, tylko przed zawodami poświęcam temu więcej uwagi i trenuj.ę trzy razy w tygodniu. Dla mnie trening to po prostu przyjemność  – mówi R. Klauz.

Trzy dyscypliny

Trójbój siły to martwy ciąg, przysiad ze sztangą i wyciskanie leżąc.

Na mistrzostwa świata w Pabianicach przyjechało 550 najlepszych siłaczy z całego świata, a dokładnie z 30 krajów. Wygięta została niejedna sztanga.

– Było ciężko, ale wysiłek się opłacał. Po takich zawodach najlepszy jest następny dzień, człowiek wstaje i czuje się starszy o 30 lat. To nie był mój najlepszy start, bo wyniki mnie nie zadowoliły, choć dały tytuł. Pokonałem 5 weteranów, takich jak ja. Teraz już szykuję się do kolejnego startu, który odbędzie się już w przyszłym tygodniu, bo 7 listopada w Złotoryi i będą to Mistrzostwa Polski. Nie muszę tam jechać setek kilometrów, więc też będzie inaczej z możliwościami – śmieje się mistrz.

Napisz komentarz »