REKLAMA

Samorząd

Zgarną więcej

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: bj

W górę poszybują diety radnych powiatowych w Żarach. I to aż o 60 procent.

Ustawowa podwyżka z automatu podniesie diety, które inkasują co miesiąc radni powiatu żarskiego. Ustawa, która wchodzi w życie 1 listopada, przewiduje dla nich 60 proc. podwyżki.

Radni w zasadzie nic nie muszą robić, nawet podnosić rąk za podwyżkami i narażać się na ewentualną krytykę, bo w uchwale o dietach mają od dawna zasadę, że te są uzależnione od maksymalnej wartości określanej ustawą i gdy ta kwota rośnie, podwyżki dostają automatycznie.

Dla powiatu, który liczy sobie ok. 100 tys. mieszkańców, kwota bazowa, która służy do wyliczenia diety, wynosi 3 tys. 650 zł. Do tej pory wynosiła ona o prawie półtora tysiąca mniej, czyli 2 tys. 252 zł.

Zgodnie z uchwałą obowiązującą w Radzie Powiatu Żarskiego, przewodniczącemu, którym jest Wiktor Kułdosz, należy się 90 proc. kwoty bazowej, co daje 3 tys. 285 zł (dotychczas 2 tys. 27 zł). Wiceprzewodniczący, a jest ich dwóch – Krzysztof Czerniawski i Tadeusz Kordylewski– też nie będą mogli narzekać. Dotychczas inkasowali 70 proc. (czyli 1 tys. 802 zł), a teraz popłynie do nich po 2 tys. 555 zł. Piątka przewodniczących komisji – Tomasz Czajkowski, Anna Ślawska, Kazimierz Drozd, Sebastian Górski i Elżbieta Haściłło – dostaną o ponad 700 zł więcej. Ich dieta wzrośnie z 1 tys. 464 zł do 2 tys. 372 zł. Poszybuje też dieta szeregowego radnego, która będzie wyższa niż dotychczasowego wiceprzewodniczącego. Wyniesie 1 tys. 825 zł. Dotychczas na ich konta płynęło co miesiąc1 tys. 126 zł.

Starosta też zyska

Ustawa daje też dużą podwyżkę staroście Józefowi Radzionowi. Maksymalnie mógłby zarabiać nawet 20 tys. 41 zł, minimalnie 14 tys. 435 zł. W tej chwili jego średnie miesięczne wynagrodzenie wynosi 11 tys. 100 zł. Z tego wynika, że zarobi przynajmniej 3 tys. zł więcej.

– Na razie nie ma szczegółowych przepisów, czyli rozporządzenia do ustawy, trudno więc komentować to, czego nie możemy faktycznie ocenić. – mówi starosta.

Radny T. Czajkowski, przewodniczący komisji budżetu i infrastruktury, podkreśla, że za dobrą pracę należy się dobra płaca. -Niemniej jednak nie wykluczam możliwości obniżenia procentu diet radnych w uchwale. Na pewno podejmiemy temat zarówno diet, jak i wynagrodzenia starosty-kończy.

Napisz komentarz »