REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Uchodźcy szturmują granicę

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: mk

Pogranicznicy z Tuplic znów zatrzymali nielegalnych imigrantów. Tym razem złapali ich na terenie gminy Trzebiel.

Tylko na początku października nasi pogranicznicy zatrzymali 25 uchodźców z Iraku i Syrii na terenie gmin Łęknica i Brody. W większości to dorośli mężczyźni, ale były także kobiety i dzieci.

– Przez ostatnie tygodnie do zatrzymań na naszej granicy dochodzi każdego dnia – mówi Justyna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – W środę, 27.10., straż graniczna zatrzymała auto, w którym podróżowało 5 obywateli Iraku. Kierowcą był 28-letni obywatel Syrii posiadający niemiecki tytuł pobytowy. W momencie zatrzymania jeden pasażer opuścił pojazd i uciekł do lasu. Pomimo pościgu, nie udało się go zatrzymać. Na tylnym siedzeniu auta funkcjonariusze zobaczyli 5 osób: 35-letną kobietę i jej 8-letnią córkę oraz 30-letnią kobietę i dwoje jej dzieci w wieku 8 i 9 lat. Zostali przesłuchani z tłumaczem. Takich sytuacji mamy teraz bardzo dużo – mówi rzeczniczka.

U nas też

 Po zatrzymaniach w Łęknicy i Mariance pod Brodami, w tym tygodniu pogranicznicy zatrzymali kolejnych uchodźców w gminie Trzebiel). Zatrzymani w Buczynie trzej mężczyźni podali się za bezpaństwowców z syryjskimi dokumentami. W nielegalnym przekroczeniu granicy pomagał im Tunezyjczyk.

Kolejni uchodźcy – 7 obywateli Iraku, zostali zatrzymani pod Siedlcem.

– Wszczęto wobec nich postępowania karne oraz administracyjne – informuje por. SG Monika Karandys-Kazalska, rzecznik straży granicznej w Tuplicach.

Napisz komentarz »