REKLAMA

Samorząd

Zapłacą więcej, żeby gmina była ładna

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: jb

Wyższe podatki od nieruchomości zapłacą mieszkańcy Gozdnicy. Nie będą za to musieli płacić podatku od posiadania psa.

Nad nowymi stawkami radni głosowali w środę, 27 października. Wszystkie podatki od nieruchomości podnieśli o 3,6 procent.

– Cały czas się słyszy w mediach, że czeka nas lockdown, dla przedsiębiorców to nie jest dobry czas, a my fundujemy im podwyżkę podatków. Nie wiem, czy ta decyzja jest przemyślana i zasadna – mówiła radna Urszula Śmigiera.

– Gdyby pani analizowała i czytała budżet, a nie tylko wstrzymywała się od głosu, to by wiedziała, że budżet się składa z dochodów i wydatków. Na dochody składają się m.in. właśnie podatki, bo gmina nie prowadzi działalności gospodarczej. Każdy chce, żeby gmina była ładna i czysta, tylko skąd na to wziąć pieniądze? – odpowiedziała jej przewodnicząca Krystyna Mulik.

– My nie mamy na czym oszczędzać. W całym urzędzie pracuje 13 osób. Od 6 lat nie ma nikogo na etacie w sekretariacie. Gdy nie mamy już możliwości oszczędzania, musimy korzystać z dostępnych dla nas środków – mówił burmistrz Krzysztof Jarosz. – Pani wypowiedzi są po prostu nie fair.

– Jak mantrę będę powtarzać, że najłatwiejszym sposobem rządzenia jest sięganie do kieszeni podatników. My dobijamy przedsiębiorców. Ja zdania nie zmienię – skwitowała U. Śmigiera.

Ostatecznie podatki podwyższono większością głosów.

 Pies bez podatku

Na tej samej sesji radni zdecydowali, że od nowego roku w mieście nie będzie już obowiązywać podatek od posiadania psa. Dzisiaj wynosi 30 zł rocznie.

– Płaci 98 osób, wpływy z tych opłat to dla nas 2 tys. 910 zł. Ustawodawca zdecydował, że podatek od posiadania psa jest fakultatywny, a nie obowiązkowy – tłumaczyła skarbnik Jadwiga Nowak.

 

Ile zapłacisz?

O 90 groszy wzrośnie opłata za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – do kwoty 25,94 zł za mkw. Za domy i mieszkania podatek wzrośnie o 4 grosze, czyli do 89 groszy za mkw. Podatki za garaże wzrosną o 31 groszy, stawka wyniesie 8,68 zł za mkw. Za pozostałe budynki, np. komórki, trzeba będzie zapłacić więcej o 27 groszy, czyli 7,77 zł za mkw. Za budynki związane z prowadzeniem świadczeń zdrowotnych opłata wzrośnie o 19 groszy, wyniesie 5,25 zł za mkw. Stawka za budynki związane z obrotem kwalifikowanym materiałem siewnym wzrośnie o 42 grosze do kwoty 11,62 zł za mkw.
Droższe będą również wszystkie opłaty za grunty. Za te pod domem i mieszkaniem wzrosną o 2 grosze, do kwoty 54 groszy za mkw. Stawka za grunty związane z działalnością gospodarczą będzie większa o 34 grosze i wyniesie 1,03 zł za mkw. Za działki pod wodami trzeba będzie zapłacić 5,17 zł od hektara, więcej o 18 groszy. Opłata za działki niezabudowane objęte systemem rewitalizacji wzrośnie o 80 groszy do kwoty 3,40 zł za mkw.

Napisz komentarz »