REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Rozbiorą i odbudują

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: bj

Już w nadchodzącym tygodniu rozpoczną się prace przy zabytkowym kominie na terenie budowanego centrum „Wełna” przy ul. Podwale w Żarach.

Komin jest pozostałością po XIX-wiecznej tkalni Erdmanna Hofmanna. Okazał się problemem dla inwestora, który na tym terenie buduje centrum handlowe.

– Wykonaliśmy ekspertyzy budowlane, które wskazywały na brak wytrzymałości wapiennych spoin. Specjaliści nie mieli wątpliwości, że w tym przypadku groźba katastrofy budowlanej jest całkiem realna. W każdej chwili konstrukcja mogła po prostu runąć – mówi Beata Sójka-Celińska, partner Masovia Nieruchomości sp. z o.o.

Inwestor chciał sprawę załatwić, obniżając wysokości komina. Na to nie dostał zgody. Ma część komina rozebrać i na nowo wybudować.

– Pierwszy etap to demontaż najwyższego fragmentu i sprawdzenie całej konstrukcji. Wykonane zostaną kolejne ekspertyzy. Wówczas zapadnie ostateczna decyzja, jaka technologia zostanie użyta i w jaki sposób wzmocniona konstrukcja – dodaje B. Sójka-Celińska.

Przy ul. Podwale, na terenie po dawnej Wełnie, ma powstać 70 mieszkań  (od 26 do 70 mkw.) oraz blisko 2 tys. mkw. lokali usługowych przeznaczonych na sklepy (połowa z tego zajmuje Biedronka), restaurację, małą gastronomię i usługi. Mają tu być dwa niezależne wjazdy – od strony ul. Podwale i Edelburgis.

Obecnie trwają prace wewnątrz budynku – są wzmacniane stropy, zamurowywane okna i inne prace budowlane.

Inwestycja ma być zakończona w pierwszym półroczu 2022 r.

Napisz komentarz »