REKLAMA

Samorząd

Podatki w górę

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Średnio o 5 procent więcej zapłacą mieszkańcy gminy wiejskiej Żagań za podatki od nieruchomości od stycznia przyszłego roku.

Nowe stawki radni uchwalili na środowej sesji Rady Gminy (27.10.). 

– Podatki nie były podnoszone od dwóch lat. Nie były nawet waloryzowane – zaznaczyła sekretarz Danuta Michalak. – Inflacja na koniec roku wyniesie 7 procent. Wszystko drożeje, więc musimy podnieść stawki choćby o kilka groszy.

I tak, za 1 metr kw. gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zapłaci 91 gr, czyli o 4 gr więcej, za pozostałe grunty – 48 gr (o 2 gr więcej). Znacznie większe podwyżki dotyczą gruntów pod wodami powierzchniowymi, na których prowadzona jest działalność (z 4,80 zł do 5,17 zł) oraz niezabudowanych objętych rewitalizacją (z 3,15 zł do 3,40 zł). Podatki wzrosną również od budynków. Za 1 metr kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 74 gr (o 4 gr więcej), za 1 metr kw. budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej – 21,73 zł (o 8 groszy więcej). O 38 groszy  za metr kw. wzrośnie stawka dla osób prowadzących świadczenia zdrowotne (z 4,87 zł do 5,25 zł).

Napisz komentarz »