REKLAMA

Samorząd

Obelisk podzielił Tomaszowo

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Obelisk pamięci zmarłego wójta Tomasza Niesłuchowskiego podzielił mieszkańców Tomaszowa. Stanie przy pomniku papieża, choć rada sołecka widziała go w parku obok sołtysówki.

Większość radnych zgodziła się na taką lokalizację na środowej sesji Rady Gminy, 27 października.

O sprawie pisaliśmy w czerwcu, w artykule „Obelisk niezgody”. Radny gminy i były sołtys Tomaszowa, Jan Daniszewski miał wówczas żal do wójta Leszka Ochrymczuka, że ten polecił przenieść w inne miejsce obelisk ufundowany z okazji powstania wsi. Po to, aby zrobić miejsce dla tarasu przy klubie seniora w sołtysówce. Daniszewski podkreślał, że po śmierci Niesłuchowskiego wójt obiecał mu, że obelisk stanie się tablicą pamiątkową, poświęconą byłemu wójtowi, jako założycielowi Tomaszowa, który gminą rządził 42 lat. Były sołtys stracił wówczas cierpliwość. Postanowił założyć komitet społeczny i zorganizować zbiórkę na sfinansowanie zakupu tablicy pamiątkowej.

Radni decydują

Rada sołecka wsi po zebraniu z mieszkańcami zdecydowała, że tablica na obelisku stanie naprzeciwko sołtysówki. Gmina zamówiła taką tablicę w zakładzie kamieniarskim, ale wójt wstrzymał jej zakup. A to dlatego, że radni z jego opozycji, do której należy również Daniszewski, wycofali projekt uchwały w tej sprawie z sesji. W ich imieniu radna Agnieszka Dziewiatnik tłumaczyła, że żona zmarłego wójta, Małgorzata Niesłuchowska, zgodziła się na ufundowanie takiej tablicy i umieszczenie w godnym miejscu, ale tylko i wyłącznie przez społeczny komitet reprezentowany przez J. Daniszewskiego. Jednocześnie do Rady Gminy wpłynął wniosek dotyczący ustawienia obelisku w innym miejscu, niż zdecydowała rada sołecka – przy pomniku papieża Jana Pawła II. Z napisem na tablicy: ” Wójt Gminy Wiejskiej Żagań w latach 1976-2018 Mgr Tomasz Niesłuchowski Inicjator i Założyciel Sołectwa – Tomaszowo. Wspaniały i dobry człowiek. Mieszkańcy Tomaszowa i Sponsorzy”.

Po głosowaniu na środowej sesji (27.10.) J. Daniszewski podziękował radnym za poparcie inicjatywy. Nie wszyscy jednak podzielają jego zdanie. Radny Marian Hrycak wstrzymał się od głosu, bo uważa, że lepszą lokalizacją byłby plac przy sołtysówce.

Niefortunne miejsce?

Również część mieszkańców Tomaszowa krytycznie ocenia lokalizację.

– Sam pomysł umieszczenia pamiątkowej tablicy na polnym kamieniu jest po prostu nieestetyczny. Uważam, że umieszczenie jej przy sołtysówce, z zaprojektowanym przez grafika napisem, ale bez obelisku, byłoby godniejsze – mówi Halina Raczkowska z Tomaszowa. – Ponadto, stawianie obelisku poświęconego bardzo oddanej gminie osobie, ale świeckiej, przy pomniku świętego Jana Pawła II jest niefortunne. Jest mi smutno, że radni z naszej gminy nie mogą się dogadać.

– Jestem jak najbardziej za postawieniem takiego obelisku, ale nie przy pomniku Jana Pawła II, człowieka świętego – mówi Krystyna Zawisza. – Szkoda, że wkradła się w to wszystko polityka. Wójt Niesłuchowski oddał życie naszej wsi i na pewno byłoby mu przykro z powodu takich przepychanek.

W podobnym tonie wypowiada się Agnieszka Nowak z rady sołeckiej.

– Stawianie obelisku obok pomnika świętego papieża? Chyba ktoś się mocno zagalopował! – komentuje.

Napisz komentarz »