REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pierwsza kasa na blok

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

650 tys. zł otrzymał Żagań na budowę siódmego bloku z 24 mieszkaniami na osiedlu przy ul. Bema. To kropla w morzu, bo potrzeba łącznie ok. 6,5 mln zł.

Pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa trafią w formie dokapitalizowania do spółki Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (jako podwyższenie kapitału zakładowego). 

– To dopiero początek drogi. Teraz czekamy na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 2,2 mln zł – mówi Jan Węgrzyn, prezes spółki ŻTBS. –  Myślę, że sprawa rozstrzygnie się do 20 grudnia. Potem bank wezwie nas do uzupełnienia dokumentacji.

Całkowity koszt budowy czterokondygnacyjnego segmentu „7a” z 24 mieszkaniami ma wynieść około 6,5 mln zł. Skąd spółka weźmie resztę? 2 mln 145 tys. zł to grant BGK w ramach Funduszu Dopłat do Budownictwa Mieszkaniowego, 975 tys. zł – partycypacje w kosztach przyszłych lokatorów, 528 tys. zł – wartość gruntu, na którym stanie budynek.

– W kontekście szalejących cen za usługi i materiały budowlane wierzę, że gdy ruszymy z przetargiem w maju lub czerwcu przyszłego roku, te 6,5 mln zł starczy na inwestycję – dodaje Węgrzyn.

Napisz komentarz »