REKLAMA

Samorząd

Może zarabiać nawet 20 tys. zł!

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: Piotr Piotrowski

Nawet o 10 tys. z może wzrosnąć pensja starosty żagańskiego.

Obecnie starosta Henryk Janowicz zarabia 10 tys. 620 zł miesięcznie, czyli tyle samo, co pod koniec poprzedniej kadencji. Wedle nowej ustawy, może zyskać nawet prawie drugie tyle, bo maksymalna stawka wynagrodzenia wyniesie teraz aż 20 tys. 41 zł. Nawet jeśli radni nie będą tak hojni i nie dadzą mu „maksa”, to i tak może liczyć na sporą podwyżkę. Dolne widełki zakładają pensję rzędu 14 tys. 435 zł.

– Tak naprawdę jeszcze tej sprawy nie analizowaliśmy. Jak tylko nowelizacja ustawy wejdzie w życie, zajmiemy się tym – mówi Elżbieta Bielecka, skarbnik powiatu.

Sebastian Galasiak, przewodniczący Rady Powiatu, zapewnia, że nie zna szczegółów nowych przepisów.

– Nie rozmawiałem jeszcze na ten temat z radnymi. Nic nie wiem – mówi. – Uważam, że zarówno starosta, jak i burmistrzowie w powiecie zarabiają skandalicznie niskie pieniądze. Co do diet radnych, to już kwestia danego samorządu, każdy ma inny budżet i wie, na ile go stać.

W przeciwieństwie do starosty, diety radnych nie zwiększą się z automatu, są bowiem liczone procentowo od kwoty bazowej. Radni musieliby zmienić regulamin, aby dostawać wyższe uposażenia. Nie powinni jednak narzekać,wszak mają najwyższe diety spośród radnych wszystkich samorządów powiatu żagańskiego. Podnieśli je sobie na początku tej kadencji. Podstawowa dieta radnego wynosi 1 tys. 449 zł (wzrost o 125 zł). Szefowie komisji dostają 1 tys. 735 zł (wzrost o 143 zł). Dieta przewodniczącego S. Galasiaka wynosi 2 tys. 254 zł, jego zastępcy, Maciej Boryna i Tomasz Hucał dostają po 2 tys. 39 zł.

Jeśli jednak radni będą chcieli zwiększyć sobie diety, zmieniając regulamin ich przyznawania, maksymalnie mogą zarobić nawet 3 tys. 652 zł! Dodajmy, że dieta nie jest opodatkowana według obecnie obowiązujących przepisów aż do kwoty 3 tys. zł. Od nadwyżki z tej kwoty radny będzie musiał zapłacić podatek.

Napisz komentarz »