REKLAMA

Samorząd

Podwyżka w rocznicę podwyżki

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: bj

Z prawie 5-procentową podwyżką podatku od nieruchomości liczyć się muszą mieszkańcy gminy Przewóz.

Nad sprawą obradowali radni podczas wczorajszej (28.10.) sesji. Poprzednia podwyżka była rok temu.

– Nasze stawki i tak są niższe od maksymalnych przewidzianych przez ustawodawcę – podkreslała Agnieszka Klisowska, skarbniczka.

Radni najwyraźniej przyjęli tę argumentację i zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Tym samym od stycznia 2022 r. podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wrośnie z 0,97 zł do 1,01 zł za metr kwadratowy, a od pozostałych, w tym tych, które zajmują organizacje pożytku publicznego – z 3,21 zł do 3,36 zł za 1 mkw.

Budynki też droższe

Od budynków mieszkalnych podatek wzrasta z 0,83 zł do 0,87 zł za mkw. Tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, zmiana będzie jeszcze bardziej odczuwalna – stawka z 24,38 zł szybuje do 25,50 zł. Budynki zajęte pod obrót materiałem siewnym opodatkowane zostały kwotą 11,92 zł za mkw. (obecnie 11,40 zł), a za te, gdzie udzielane są świadczenia zdrowotne, trzeba będzie zapłacić 5,20 zł za mkw. (do tej pory 4,97 zł).

Podatki w budynkach zajętych przez organizacje prowadzące odpłatną działalność pożytku publicznego zdrożały z 5,72 zł do 5,98 zł za 1 mkw. Wyższą taksą zostały też obłożone garaże – tu podatek wzrasta do 8,50 zł za 1 mkw. (obecnie 8,13 zł).

Podatek od budowli wynosi 2 proc. ich wartości.

– Na niezmienionym poziomie pozostawiamy opłatę targową i od posiadania psa, a także podatki od środków transportowych. Takich przedsiębiorców i tak nie mamy dużo na terenie naszej gminy i nie chcemy ich dodatkowo obciążać – tłumaczył Mariusz Strojny, wójt.

Napisz komentarz »