REKLAMA

Samorząd

Podwyżki dla władzy

Opublikowano 02 listopada 2021, autor: red.

Nawet 60-procentowe podwyżki dostaną burmistrzowie, wójtowie i radni. I to z wyrównaniem od sierpnia. W Żarach, gminie wiejskiej Żagań i Iłowej radni większą kasę zgarną najszybciej, bo mają tak sprytny regulamin, że nawet nie muszą głosować w tej sprawie.

Burmistrzowie, wójtowie i radni dostaną nawet 60-procentowe podwyżki. A to wszystko za sprawą zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz projektu rozporządzenia w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada, ale nowe wyższe pensje będą naliczane już od sierpnia tego roku. Tym samym włodarze, radni i inni wysocy urzędnicy dostaną dodatkową kasę z wyrównaniem. Rady gmin i miast będą miały 3 miesiące na przyjęcie uchwał podnoszących wynagrodzenia wójtom i burmistrzom.

Rozporządzenie dzieli wynagrodzenia ze względu na wielkość gminy. Włodarze tych, które mają ponad 15 tys. mieszkańców oraz starości w powiatach od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców, będą mogli zarabiać nawet 20 tys. 41 zł miesięcznie, a na pewno nie mniej niż 14 tys. 435 zł, bo tyle wynosi wynagrodzenie minimalne. W mniejszych gminach do 15 tys. mieszkańców maksymalne wynagrodzenie wzrośnie do 19 tys. 470 zł, a minimalne do 13 tys. 936 zł.

Na zmianach w ustawie zyskują również radni. W niektórych samorządach, na przykład w Żarach, Iłowej, gminie wiejskiej Żagań, uchwały dotyczące diet są tak skonstruowane, że radni nie będą musieli nawet zagłosować, żeby dostać ogromne podwyżki. W innych gminach, jeśli radni będą chcieli podnieść sobie diety, będą musieli przyjąć nowe uchwały.

W gminach powyżej 15 tys. mieszkańców do tej pory maksymalna dieta dla radnego wynosiła 2 tys. 13 zł, a po zmianie wyniesie 3 tys. 222 zł. W przypadku radnych powiatowych maksymalna dieta wyniesie 3 tys. 652 zł. W najmniejszych gminach do 15 tys. mieszkańców maksymalna dieta dla radnego wynosi obecnie 1 tys. 342 zł i wzrośnie do 2 tys. 147 zł.

W poprzednim numerze przedstawiliśmy, ile po zmianach zarabiać mogą burmistrzowie, wójtowie i radni w Żarach, gminie wiejskiej Żary, Żaganiu, gminie wiejskiej Żagań, Małomicach, Iłowej, Trzebielu, Lipinkach Łużyckich, Tuplicach, Brodach i Przewozie. Dziś prezentujemy sytuację w pozostałych gminach naszego regionu.

Napisz komentarz »